Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy

Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

ME mužů 2006 očima Stanislava Pešáta

Článek vydán 09. 06. 2006 - Informace svazu - zhlédnutí: 6794

ME 2006 na Slovensku bylo pro českou reprezentaci velkou neznámou. Tušili jsme, že bude reprezentace složená převážně z nováčků. Pro Martina Novotného, který byl pověřen řízením reprezentace nastala po odchodu Evy Sukupové těžká doba, protože musel zahájit práci s nováčky. Už na základních kolech mužů byl proveden předběžný výběr a na mistrovství republiky měla nominační komise zamotanou hlavu z toho, kdo nakonec bude reprezentovat. Je několik kritérií, které se musí splnit, a které se musí dodržovat.

Zhruba 10 dní před odjezdem na ME proběhlo v Opavě velmi důležité soustředění, které jako vždy doladilo všem závodníkům formu. Rozhodující bylo vychytat nedostatky v pózování v základních postojích, prostě vše, co reprezentant ke své prezentaci na vrcholné soutěži potřebuje. Martin Novotný si vybral jako svého pomocníka Tomáše Bureše, který byl prospěšný pro celý tým a to i na samotném ME.

Já jsem odjel s Evou Sukupovou do Bratislavy už ve čtvrtek, kde zasedala exekutiva Evropské federace. Celá výprava dorazila v pátek okolo 13.hodiny, včetně mezinárodních rozhodčích Jiřího Prudila, Pavla Havla a ing.Lubomíra Křápka. Měl jsem už vše dopředu zařízeno, takže výprava byla okamžitě po přicestování ubytována a v pohodě se připravovala na vážení. To proběhlo v klidu a všichni závodníci se vešli do svých vah a výšek bez problému.

Šampionát byl zorganizován na vysoké profesionální úrovni včetně dostatečného množství kvalitní stravy. Slovenská federace nenechala nic na poslední chvíli a opravdu skvěle vše zorganizovala.

K jednotlivým závodníkům.

V kulturistice v kategorii do 65 kg startoval Dušan Stanke, který měl slušnou formu, bohužel slabina v nohách ho nepustila do finále, i když jsme ho tam viděli. Dušan je ideálně stavěný a když nohy dodělá, bude stabilně ve finále ME. Tuto kategorii vyhrál suverénně Adam Cibuľa a stal se po čtvrté mistrem Evropy. Adam si udržuje vysokou kvalitu po mnoho let.
V 70-ce jsme neměli zastoupení, tady zvítězil nový muž z německého týmu, výborně připravený a s velikými svaly, Patrick Ostolani. Nechal za sebou slovenského bombarďáka Richarda Riedla, který byl fantasticky připravený a na německého závodníka skutečně nestačil.

V kategorii do 75 kg skvěle bojoval Marek Zatloukal. Byl v ideální formě, ale je na tuto kategorii příliš vysoký. Bylo vidět, že zranění kolene ho vyřadilo na dlouhou dobu z tréninku a zjevně neměl dostatek času na kvalitní objemovou přípravu. Jeho 6. místo hodnotím jako vynikající výsledek. Marek slušně sekundoval všem finalistům až na jednoho. A tím byl fantastický Igor Kočiš, který se neuvěřitelně zlepšil a konečně měl plnou 75-ku. Je to trojnásobný mistr světa a suverénně zvítězil, i když druhý Losev byl taky vynikající.

David Plachý v kategorii do 80 kg doladil na ME formu a opravdu byl vynikající. Tato kategorie měla ve finále samé vynikající šampióny. 1.místo naprosto suverénně vybojoval Andrej Mozolani, mistr světa z loňského roku, který také nabral 5 kg svalové hmoty a přitom neztratil nic na své kvalitě. Za ním na 2.místě Ahmad Ahmad, který mne už před 2 lety na GP PEPA udivil výbornou kvalitou, přesto mu stále chyběli nohy. 3.místo v tréninkové formě pro sebe urval Christomir Christov, který se vrátil z profesionální divize. Za ním 4. před našim Davidem se ve výborné formě umístil Juraj Vrábel, stálice světových šampionátů a vítěz světových her.

V kategorii do 85 kg jsme měli největší želízko v ohni. Absolutní mistr republiky Jindřich Michálek měl opět vynikající formu, určitě nejlepší za celé jaro a svedl fantastický souboj s Vladimírem Flimelem, který je držitelem 3.místa z loňského MS, a který si nemohl být jistý do poslední chvíle jestli vyhraje. Jindra mu byl naprosto vyrovnaným soupeřem. A až se více vyzávodí, bude ho velmi těžko kdokoliv na světě porážet. Za touto dvojicí zůstal skvěle připravený Marek Borowicz, který však nemohl na tak skvělé dva soupeře stačit.

V 90-ce jsme se všichni těšili na souboj Havlík, Tatarka. Vloni na ME dokázal Tatarka Havlíka porazit. Vědělo se, že Havlík už od podzimu má vynikající formu a to se také projevilo v soutěži. Přesto musím konstatovat, že i přes tak vynikající formu, jakou Štefan měl, dokázal Peter skvěle bojovat a být mu dobrým soupeřem. Za těmito dvěma zela propast ve výkonnosti.

V kategorii do 100 kg bojovali ve finále proti sobě vyrovnaní závodníci. Podle mne byl španělský závodník Machado kvalitním vítězem. Další místa se dala velmi těžko odhadnout. Turčina, Solar a Castagnet byli vyrovnaní, každému něco scházelo a něčím vynikal. Pořadí se skutečně muselo nechat až na rozhodčích.

Kategorie nad 100 kg byla jednoznačně v režii Dariuse Karpinskeho, kterého jsem v tak vynikající formě ještě nikdy neviděl. Dobrým soupeřem mu byl však rakouský závodník Hemmer, který působil obrovitým a brutálním dojmem. Na první pohled působil výborně italský závodník Seccarecci, neměl však dotaženou formu a musel se spokojit se 3.místem. Mám rád tuto partu těžkých chlapů, všechny jsem je několikrát rozhodoval a mám s nimi výborné přátelské vztahy. Možná i proto, že jsem mezi nimi skutečně výrazně malý.

Clasic bodybuilding:

Když jsem v loňském roce poprvé sledoval na ME kategorii clasic bodybuilding, byl jsem trochu na rozpacích, přesto jsem byl přesvědčen, že to je kategorie budoucnosti. To se naplno projevilo v letošním roce v Bratislavě. Všechny 3 kategorie byly ohromně zajímavé a já jsem byl v ohromení, jak kvalitní a skvělé souboje jsme mohli vidět. Každé zákazy a příkazy se vždy setkají s větším či menším odporem. Dlouho jsme v Evropské federaci přemýšleli, jak zabránit gynekomastii, velkým břichům a podobným směrům, které nedělají čest tomuto sportu. Domnívám se, že kategoriemi CB jsme dosáhli návratu ke klasickým ideím kulturistiky. Limit výška váha nedovolí závodníkům mít obrovskou svalovou hmotu, ale musí jít do symetrie a kvality. Řekl bych s nadsázkou, že se vrací doba Steve Reevese a k němu bych velmi přirovnal Andreje Hlinku. Nevycházím z údivu nad tak fantastickou stavbou těla. Ale popořádku.

Nejdříve kategorie malá do 170 cm, která nám připravila nesmírnou radost. Všemi podceňovaný, pro všechny naprosto nezajímavý Petr Havlík dokázal využít všechny možnosti na soustředění, nesmírně chytře a rychle vstřebával naše rady a ty dokázal zúročit ve vynikající prezentaci na pódiu ME. A získal pro sebe a pro nás pro všechny fantastické vítězství a titul mistra Evropy. Tento výsledek ještě podtrhnul svým 4. místem Petr Trnečka, který je také výborný somatotyp. Jsem si jistý, že zlepší dolní část těla, zvýrazní kvalitu a bude stát na stupních vítězů.

Spanilá jízda našich borců pokračovala v nabité střední kategorii do 178 cm. O vítězi Andreji Hlinkovi jsem již mluvil, od první chvíle byl jasným osudovým vítězem a to i přesto, že za ním startovali dva čeští reprezentanti, kteří byli v životní formě. V podstatě jsem nevěděl, kdo z nich bude 2. a kdo 3. V semifinále vše hrálo spíše pro ostře vyrýsovaného Rudu Prágla, ve finále jsem se přikláněl spíše k Markovi Vomáčkovi. Marek porazil Rudu v podstatě svou volnou sestavou. Upřímně mne v té chvíli bylo úplně jedno, kdo bude 2. Měl jsem obrovskou radost z obou kluků a z obou medailí.

V kategorii nad 178 cm startoval úřadující mistr Evropy Luboš Maliňák, který má výrazné velké a propracované svaly a suverénně také zvítězil. Náš Dan Pšenica působil zajímavě, řeknu to slovy Jiřího Prudila: „Když tam těch 20 chlapů vlezlo, tak jsem si říkal, že by ten Dan v té 15 mohl být. Když se tam dostal, při vystupování jsem si říkal, mohlo by to stačit i na 10. Když byl stále víc a víc vyvoláván, říkal jsem si, možná se neuvěřitelně dostane i do finále“. Do něho se dostal z 5. místa, ale pak předvedl nejlepší sestavu ze všech, a protože se sestava na ME a MS boduje samostatně, tak ho tento výkon posunul až na neuvěřitelné 3.místo.

Kategorie párů byla bonbónkem na závěr. A v ní se David Plachý s Klárou Dvořákovou doslova porvali o medaili. Nakonec to vypadalo na skvělé 2.místo, ale rakušané, kteří byli nevyrovnaní, předvedli hlavně díky ženské polovičce vynikající sestavu a dokázali naše porazit. Přesto 3.místo bylo završením českých úspěchů. Všechny tyto úspěchy přinesly českému národnímu týmu 3.místo v soutěži národů a to určitě nikdo neočekával.

Chci poděkovat celému týmu za vynikající partu a chuť po vítězstvích. Blahopřeji Vám k bronzové medaili v týmech.

Vysoce oceňuji odbornost nominační komise a také skvělou práci realizačního týmu.