Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. www.extrifit.cz
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Změny v mezinárodním dění
v kulturistice a fitness

Článek vydán 17. 10. 2017 - Informace svazu - zhlédnutí: 6289

Doplněno (04. 10. 2017): Diamond Cup Milano & IFBB Elite Pro Milano s odměnami 1.300.000 Kč!
Doplněno (17. 10. 2017): Video Rafaela Santonji + informace o Arnold Classic.


Fungování kulturistiky a fitness na mezinárodní scéně se mění. Od roku 1965, kdy se odehrál první ročník soutěže Mr. Olympia, v mezinárodní světové federaci IFBB platilo, že závodníci mohli závodit buď mezi amatéry, nebo (po splnění kvalifikačních podmínek) mezi profesionály. První profesionální soutěží se stala právě Olympie, kde v roce 1965 zvítězil Larry Scott, na něhož později v roli krále profesionálního bodybuildingu navázalo dvanáct dalších borců. Jak profesionální scéna rostla, bylo potřeba postupně formálně stanovit její vedení, a tak během roku 1975 vznikla komise, která právě o dění v profesionálním táboře měla pečovat. Jejím předsedou byl jmenován tehdy již vícenásobný vítěz Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger.

Po dalším vývoji v roce 1987 vznikla profesionální divize IFBB. Byla stále součástí mezinárodní světové federace IFBB a viceprezident mezinárodní světové federace IFBB ji i vedl. Podstatná změna nastala v roce 2005. Profesionální divize IFBB byla nahrazena tzv. profesionální ligou IFBB, a ačkoliv se nadále mezi závodníky i fanoušky používal zažitý pojem profesionální divize, po formální i faktické stránce už bylo vše jinak. Profesionální liga IFBB začala představovat na mezinárodní světové federaci IFBB nezávislou organizaci, obě strany nicméně nadále na základě vzájemných dohod spolupracovaly. Platilo tak, že cesta do profesionální ligy IFBB vedla dvěma způsoby:

  • pro závodníky ze Spojených států úspěchem na některé ze soutěží národní úrovně organizované pod hlavičkou organizace NPC (National Physique Committee), kterou mezinárodní světová federace IFBB uznávala jako svou odnož pro Spojené státy,

  • pro závodníky z ostatních zemí úspěchem na mistrovství světa, kontinentálním šampionátu nebo na soutěži, kterou IFBB určila jako kvalifikační pro získání profesionální karty (Arnold Classic, Olympia Amateur, Ben Weider Legacy Cup, IFBB Diamond Cup, EVLS Prague Amateur a další). Závodníci pocházející ze zemí mimo USA si přitom o profesionální karty na základě svých výsledků žádali u mezinárodní světové federace IFBB prostřednictvím národních federací.

Dosavadní vzájemná spolupráce profesionální ligy IFBB a mezinárodní světové federace IFBB prohlášením prezidenta profesionální ligy IFBB Jima Maniona z 18. září 2017 skončila a je jisté, že tento krok na poli mezinárodního bodybuildingu přinese velké změny. Do profesionální ligy IFBB Jima Maniona, pod jejíž hlavičkou se koná a nadále se i bude konat Olympia Weekend v Las Vegas, povede cesta pouze přes soutěže národní úrovně pořádané organizací NPC ve Spojených státech (mohou na nich startovat pouze závodníci s americkým občanstvím) a přes takové soutěže pořádané mimo území USA, které vedení profesionální ligy IFBB Jima Maniona samo uzná jako kvalifikační pro získání profesionální karty. Tyto soutěže nebudou v žádném vztahu s mezinárodní světovou federací IFBB a budou otevřeny závodníkům ze všech kulturistických organizací. Samotná mezinárodní světová federace IFBB na tyto soutěže bude pohlížet jako na soutěže neschválené a účast na nich bude jejím závodníkům zapovězena. Prohlášení Jima Maniona by mělo nabýt plné účinnosti počínaje rokem 2018, avšak prvními soutěžemi, na kterých se bude bojovat o profesionální karty profesionální ligy IFBB a nebudou organizovány pod hlavičkou mezinárodní světové federace IFBB, se stanou již Kuwait Classic (5. až 6. října) a Olympia Amateur San Marino (24. až 26. listopadu), kde tak v tomto ohledu proti původně vydaným propozicím dochází ke změně.

Další změny pak v souvislosti s děním posledních dnů přicházejí v samotné mezinárodní světové federaci IFBB (jejímž členem je i Svaz kulturistiky a fitness České republiky). Ta s účinností k 16. září 2017 suspendovala organizaci NPC i Jima Maniona, jenž kromě funkce prezidenta profesionální ligy IFBB a prezidenta NPC dosud plnil také úlohu viceprezidenta mezinárodní světové federace IFBB pro Severní Ameriku. Mimo tohoto kroku mezinárodní světová federace IFBB přichází s vlastním konceptem profesionální scény s názvem IFBB Elite Pro. Také u něj přitom platí, že nebude v žádném vztahu s profesionální ligou IFBB Jima Maniona.

Webové stránky IFBB Elite Pro najdete na adrese eliteproifbb.com.

První podrobnosti ke konceptu IFBB Elite Pro během nedávného Arnold Classic Europe prozradil prezident mezinárodní světové federace IFBB Rafael Santonja. Historicky první soutěží nově vzniklé profesionální scény by se v sobotu 7. října mělo stát IFBB Nordic Elite Pro, které se odehraje ve finském Lahti. Vypsány zde budou kategorie physique mužů a bikiny fitness žen.

Nárok na IFBB Elite profesionální kartu přitom budou mít závodníci, kteří:

  • k 1. říjnu 2017 budou figurovat v top 15 žebříčku IFBB Elite World Ranking,
  • se od 1. října do 31. prosince 2017 umístí v top 15 žebříčku IFBB Elite World Ranking,
  • dosáhnou v propozicích stanoveného výsledku na soutěžích, na kterých se bude bojovat o IFBB Elite Pro kartu (zpravidla absolutní vítězství, nebo top 3 v souboji o absolutní vítězství),
  • vybojují absolutní vítězství na národním šampionátu (i letošním, a to i pokud se již konal).

Svaz kulturistiky a fitness České republiky je členem mezinárodní světové federace IFBB, respektuje tedy v plné míře její pravidla a pro české závodníky SKFČR tak platí výše uvedené body pro možnost přestupu do IFBB Elite Pro a v případě jejich úspěchu i možnost startu na profesionálních soutěžích IFBB Elite Pro, jejichž seznam je průběžně doplňován zde. Co se týče nových kvalifikačních soutěží pro přestup do profesionální ligy IFBB Jima Maniona, pak tato klání nejsou považována za soutěže mezinárodní světové federace IFBB (a vztahují se na ně tedy tato pravidla, tzn. platí, že by se jich závodníci mezinárodní IFBB/SKFČR účastnit neměli).

Vedení mezinárodní světové federace IFBB počítá s tím, že na jejích soutěžích dostanou IFBB Elite profesionálové příležitost startovat v kategoriích kulturistika mužů, klasická kulturistika mužů, bodyfitness žen, bikiny fitness žen, physique mužů, muscular physique mužů, physique žen a wellness fitness. Každý z IFBB Elite profesionálů dostane IFBB Elite profesionální kartu, se kterou se bude na soutěžích prokazovat. Samozřejmostí je, že IFBB Elite Pro bude mít přímé finanční odměny (např. na Elite Nordic Pro je pro úspěšné závodníky připraveno 12.000 eur).

Tento článek budeme podle vývoje na mezinárodní scéně průběžně aktualizovat.


Doplněno (17. 10. 2017): Video prezidenta IFBB Rafaela Santonji.


Doplněno (17. 10. 2017): Článek Různé soutěže Arnold Classic pod hlavičkou různých organizací?


Generální partner

Vyhledávání

 
© 2017 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty