Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Světový kongres IFBB 2013:
co vše nás v roce 2014 čeká?

Článek vydán 13. 11. 2013 - Informace svazu - zhlédnutí: 3804

V minulém týdnu se v Maroku ve městě Marrakéš konalo Mistrovství světa v kulturistice mužů pro rok 2013. V poslední soutěžní den dopoledne proběhla i událost, která pravidelně ukazuje směr kulturistiky a fitness pro dalších 12 měsíců, totiž Světový kongres mezinárodní federace kulturistiky a fitness IFBB, již 67 v pořadí. Náš Svaz kulturistiky a fitness České republiky na něm zastupoval jeho místopředseda Martin Jebas. V následujícím článku najdete shrnutí všech důležitých závěrů setkání.


Světový kongres IFBB 2013

• Světová federace IFBB má k dnešnímu dni 189 členských států (které pořádají ročně souhrnně přes 1400 soutěží), zástupci velké části z nich byli na světovém kongresu přítomni a v průběhu několikahodinového zasedání jednak vyslechli zprávy vrcholných představitelů IFBB a také hlasovali o důležitých změnách do budoucna.

• Významnou část setkání tvořil proslov prezidenta IFBB Rafaela Santonji, který shrnul dění v IFBB za uplynulých 12 měsíců a mluvil o nejvýznamnějších nadcházejících událostech. Mimochodem, Rafael Santonja oslavil jen pár dní po skončení kongresu své 60. narozeniny.

• Důležitá zpráva se týká soutěží Arnold Classic, které jsou velmi oblíbené i pro závodníky z České republiky. Arnold Classic Amateur v americkém Ohiu se bude konat od 27. února do 2. března 2014, Arnold Classic Brazil od 25. do 28. dubna 2014 (pouze pro jihoamerické závodníky) a Arnold Classic Europe od 25. do 28. září 2014. V roce 2015 pak přibudou další klání pod touto významnou značku, a to v Asii a v Austrálii.

• Stejný rozmach jako soutěže Arnold Classic čeká i amatérské soutěže Mr. Olympia. Ty se již konaly (pro různé kategorie, povětšinou ale jen několik málo vybraných) v Londýně, Kuvajtu a v Praze (kategorie bikini fitness) a letos se bude konat (soutěž mužů) v Bahrajnu. V příštím roce pak ale poprvé proběhne klání, na kterém bude zastoupena většina hlavních kategorií. To se bude konat od 5. do 8. června 2014 v Praze. Více zde.

• Jedním z nejvýznamnějších bodů, které zaznívají na světovém kongresu IFBB v posledních letech, je směřování našich sportů mezi sporty olympijské. Je to reálné? Ano. Za zmínku v tomto ohledu stojí několik zajímavých novinek. V roce 2015 se bude kulturistika poprvé prezentovat na evropských olympijských hrách v Baku. Kuloáry proběhla zpráva o možném přejmenování názvu kategorie "klasická kulturistika" na "olympijská kulturistika", zařazení kulturistiky a fitness mezi olympijské sporty má i silného podporovatele v podobě Arnolda Schwarzeneggera. Cesta, o které mluvil prezident světové federace IFBB Santonja, to nebude nikterak snadná, ale kulturistika a fitness už po ní ušly dlouhý kus a výsledek vypadá čím dál tím reálněji.

• Pokud bylo v úvodu tohoto článku zmíněno, že IFBB má 189 členských států, tak právě tím 189. v pořadí se stala Mauretánie. Na kongresu byli přítomni i zástupci států, které měly ve své aktivitě určité přestávky, mezi jinými např. Írán či Libye.

• Další důležitou soutěží, jejíž první ročník proběhne v tomto roce, je klání Ben Weider Diamond Cup. Mimochodem, za myšlenkou vzniku soutěže, která by nesla jméno zakladatele IFBB Bena Weidera, stál sedmý předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. První ročník klání proběhne zcela příznačně v řeckých Athénách, a to od 13. do 15. prosince 2013. Propozice najdete na svazových webových stránkách během několika dní.

• Další zajímavou soutěží i pro české závodníky by mohl být World Ladies Cup, který se bude konat od 11. do 14. dubna 2014 v ukrajinském Kyjevě. V rámci klání proběhnou soutěže ve dvou kategoriích fitness (pro vítězku je nachystáno 2000 dolarů, pro druhou v pořadí 1000 dolarů, pro třetí v pořadí 800 dolarů, pro absolutní vítězku 3000 dolarů) a ve třech kategoriích bikini fitness (se stejně vysokými finančními prémiemi).


Wanda Tierney a Martin Jebas

• Kdy a kde se budou konat v příštím roce soutěže mistrovství Evropy? Informace o datech je již několik měsíců známa - od 8. do 12. května proběhne evropský šampionát mužů, od 15. do 19. května pak šampionát žen, juniorů a masters. Druhý zmíněný bude s největší pravděpodobností ve Španělsku, první zmíněný pak buď na Maltě, nebo také ve Španělsku.

• A soutěže mistrovství světa? Tam čeká evropské závodníky cestování podstatně náročnější. Mistrovství světa mužů spojené s dalším světovým kongresem se bude konat od 13. do 17. listopadu v Brazílii, světový šampionát žen a fitness mužů od 16. do 20. října v Kanadě a mistrovství světa juniorů a masters v Mexiku (termín není upřesněn, pravděpodobně bude ale v říjnu 2014). O pořadatelství mistrovství světa v klasické kulturistice projevila zájem Aruba - což je ale ostrov v Karibském moři, a tedy další americká lokalita, zde je už pravděpodobné, že mu šampionát přidělen nebude a bude se konat spíše v Evropě (kde, to není doposud známo, uvažuje se o Španělsku). Posledním světovým šampionátem je mistrovství světa ve fitness dětí, které ale také prozatím jistou lokalitu nemá. Mimochodem, umístění světových šampionátů je z hlediska evropských závodníků skutečně vzdálené, na druhou stranu nelze přehlížet výše zmíněný fakt, totiž že mezinárodní federace IFBB má 189 členských zemí, a i z toho vyplývá, že ne vždy musí být lokality klání v evropských zemích. Ještě poznámka na závěr, Aruba se pravděpodobně stane hostitelem mistrovství světa v klasické kulturistice v roce 2015, šampionát juniorů a masters by se ve stejném roce měl konat v Rumunsku.

• Drobnou změnu je ještě potřeba zmínit k soutěžím Arnold Classic. Těch se účastní stovky závodníků a organizace na nich je pro pořadatele velmi náročná. Pro usnadnění prezentace a zrychlení jejího průběhu budou nově všechny poplatky spojené se startem na soutěži muset být hrazeny předem, a to prostřednictvím národní federace. Nebude tedy už možná platba pořadatelům na místě v hotovosti.


Albert Busek, Wanda Tierney, Rafael Santonja a Bill Tierney

• Oficiálně schválena byla kategorie bikini fitness masters pro hlavní mezinárodní soutěže. V kategorii budou moci startovat ženy nad 35 let věku. Zmíněné prozatím platí pouze pro mezinárodní soutěže, nikoli pro národní klání v České republice.

• Změny kategorií proběhly i ve výškách bikini fitness, kde budou nově (opět platné pro mezinárodní soutěže) kategorie do 160 cm, do 163 cm, do 166 cm, do 169 cm, do 172 cm a nad 172 cm. Men´s Physique bude mít kategorie do 170 cm, do 174 cm, do 178 cm a nad 178 cm.

• Už mimo program světového kongresu proběhlo jednání mezi českým zástupcem na setkání a jeho švédským protějškem, který pozval české závodníky na mezinárodní mistrovství Švédska, které proběhne v příštím roce na jaře. Bližší informace najdete na svazových webových stránkách v průběhu nadcházejících měsíců.


Delegáti světového kongresu IFBB

• Také mimo program hlavního jednání proběhlo další setkání s Rafaelem Santonjou, které bylo vztaženo k prozatím jediné neschválené žádosti o přestup do profesionální divize IFBB. V uplynulých týdnech po osobním jednání v Praze schválil prezident IFBB Santonja přestup do profesionální divize Tomáši Klíčovi, bohužel o žádosti Kateřiny Kyptové (druhé z letošního světového šampionátu v kategorii physique žen) prozatím stále nerozhodl. I přes původně přislíbené rozhodnutí právě v Maroku byl nakonec konečný verdikt nejvyššího muže světové IFBB odložen, pevně doufáme, že jen o několik málo dní nebo týdnů.

Závěrem nezbývá než dodat, že všechny výše zmíněné termíny a lokality, zvlášť pro soutěže, které se konají od podzimu příštího roku (včetně) dále, je nutné brát prozatím s rezervou. Je možné, že se mohou částečně ještě měnit. V případě, že byste k některým z uvedených bodů měli otázky, můžete se obrátit na sekretariát SKFČR. Pro všechny zmíněné zahraniční soutěže platí, že podrobnější informace o nich i o možnostech účasti českých závodníků budou včas zveřejněny na svazových webových stránkách. Co se událostí v České republice týče, pak nás zde v nejbližších týdnech čekají soutěže v kondiční kulturistice, bodyfitness a bikiny fitness (kalendář zde), v ještě podzimních termínech několik nových "setkání kulturistiky" v několika českých městech a na knižní pulty přijde Ročenka kulturistiky shrnující dění v uplynulých dvou letech. Nejbližší událostí je ale světový šampionát v klasické kulturistice, který se koná za účasti našich závodníků již o tomto víkendu v Rakousku. Vše další o dění ve Svazu kulturistiky a fitness České republiky hledejte na www.skfcr.cz.

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2023 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty