Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Ohlédnutí za soustředěním
talentované mládeže SKFČR 2015

Článek vydán 03. 09. 2015 - Informace svazu - zhlédnutí: 4022

Poslední prodloužený víkend letních prázdnin, 27. - 30. srpna, se uskutečnilo již pošesté v řadě soustředění talentované mládeže Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Celá tato tradiční sportovně-vzdělávací akce se odehrávala v Rumburku v luxusních prostorách Wellness hotelu Lužan v podobném rozsahu jako v předcházejících letech 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014, a to zejména díky podpoře talentované mládeže SKFČR společností Nutrend. V letošním roce byl o účast na soustředění talentované mládeže, které je určené pro talentované a perspektivní závodníky a závodnice SKFČR, kteří se chtějí dále rozvíjet a v budoucnu mířit na ty nejvyšší příčky na národních i mezinárodních kulturistických soutěžích, enormní zájem. Výběr talentované mládeže byl pečlivě proveden na Mistrovství ČR dorostu a juniorů v Rokycanech Komisí mládeže a soustředění bylo po odeslání první vlny pozvánek okamžitě obsazené s dalšími 10 závodníky na listě náhradníků. Soustředění se tak následně zúčastnilo 16 závodníků a závodnic ve věku 15 - 22 let z kategorií sportovní i klasické kulturistiky, bodyfitness a bikiny fitness.

Hlavním cílem celého soustředění talentované mládeže je každým rokem předat účastníkům co nejvíce teoretických i praktických znalostí o tréninkové metodice a technice, o základech biochemie výživy, účelné suplementaci, pózingu i všech aspektech celoroční kulturistické přípravy. A to prostřednictvím přednášek, seminářů, vedených tréninků a pečlivého nácviku pózingu. Jak ukazují účastníci z předešlých let, jakými byli např. Milan Obořil, René Gorol, Tomáš Horák, David Příkop, Matěj Ryšavý, Jakub Prchal a další, tyto vzdělávací akce mají velký význam pro další dlouhodobé zlepšování nadějných mladých závodníků SKFČR a bude jistě radostí sledovat výkonnost účastníků letošního ročníku, jejichž úroveň je do budoucna velmi slibná. Mladé závodníky i v letošním roce soustředěním provázel zkušený tým Komise mládeže SKFČR ve složení předsedy Ing. Lukáše Roubíka, vicemistra Evropy Vítka Sahuly, trenéra fitness reprezentace a mezinárodního rozhodčího Luboše Koumala, mistra světa v klasické kulturistice Milana Obořila a konečně i IFBB profesionála Bc. Milana Šádka. Podívejte se nyní prostřednictvím fotografií na průběh celého soustředění talentované mládeže SKFČR 2015.


Zahajovací večer

Soustředění talentované mládeže začalo tradičně ve čtvrtečních odpoledních hodinách postupným příjezdem účastníků (doprava byla zajištěna z Brna a z Prahy), jejich ubytováním a společnou večeří po dlouhé cestě v krásných prostorách Pizzerie - steakhaus Lužan. Celé soustředění bylo oficiálně zahájeno ve 20 hodin v konferenčním sále přivítáním a představením všech účastníků, pořadatelů, SKFČR i hlavního sponzora soustředění - společnosti Nutrend, od které obdrželi všichni závodníci suplementy jako dárky do přípravy. Dále byl účastníkům představen program i smysl celé akce a v průběhu večera byla rozebrána témata jako struktura a fungování SKFČR, rozhodování na soutěžích či chování závodníků SKFČR na internetu i na závodech.

Nácvik provedení pózingu

V průběhu celého soustředění je kladen velký důraz na podrobný nácvik správného provedení pózingu, protože to je mladými závodníky velmi podceňovaná část předsoutěžní přípravy a drtivá většina z nich nemá možnost se naučit správné provedení jednotlivých póz přímo od mezinárodních rozhodčích IFBB. Již tradičně tak bylo nejprve předvedeno správné provedení všech póz v rámci semináře ke správnému pózingu a projevu na soutěži hned v úvodní večer soustředění. Následně museli všichni účastníci soustředění dvakrát denně do plavek a opakovaně nacvičovali všechny detaily správného provedení pózingu.

Vedené tréninky

Nejdůležitější náplní kulturistického soustředění musí být samozřejmě také tvrdé tréninky v posilovně. Na soustředění mládeže je hlavním cílem nácvik precizní techniky provedení pokročilých kulturistických cviků s plným rozsahem pohybu a bezpečností celého provedení, a to vše samozřejmě s patřičnou intenzitou celého tréninku. První z pěti vedených tréninků čekal na účastníky hned v pátek ráno. V průběhu celého soustředění absolvoval postupně každý z účastníků ve dvojici se svým kolegou trénink každé tělesné partie, a to vždy pod vedením jednoho ze zkušených trenérů.

Přednášky a semináře

Hlavním cílem soustředění talentované mládeže je předat mladým závodníkům maximum znalostí a zkušeností o tréninkové metodice a nejnovější poznatky v oblasti biochemie výživy, dávkování živin v objemovém i předsoutěžním období, účelné suplementaci a všech dalších aspektech celoroční kulturistické přípravy na závody, včetně rozboru sacharidové superkompenzace a fáze odvodnění. Vedle teoretické výuky v přednáškovém sálu byly neméně důležité i praktické semináře zaměřené na výuku správné techniky provedení základních cviků přímo v posilovně tak, aby se každý z mladých závodníků naučil správnou techniku dřepu, bench-pressu i mrtvého tahu.

Momentky

Mimosoutěžní soustředění talentované mládeže není pouze o zamyšlených výrazech na přednáškách nebo obličejích zkřivených bolestí na tréninku, ale samozřejmě také o velké řadě úsměvů, legraci, teambuildingových aktivitách, nových přátelstvích a nabírání nové motivace. Hodně neformálních témat se také rozebralo v průběhu stravování dle zásad kulturistické výživy v hotelové restauraci. Podívejte se na další tréninkové i potréninkové momentky ze soustředění.

Seminář a trénink Milana Šádka

Velkým zážitkem pro všechny účastníky byla sobotní návštěva Milana Šádka, který se nachází ve finální fázi přípravy na svoji první profesionální soutěž EVLS Prague Pro 2015 a který mladým talentům přiblížil svoji více než dvanáctiletou cestu z mladšího dorostu SKFČR až na pódia IFBB PRO. Velkou pozornost si vysloužil i díky své formě a síle na následném tréninku, kde při tréninku tahů s 252 kg společně s Milanem Obořilem dokonce ohnuli velkou činku. Vzhledem k blížícímu se datu soutěže i ohlasům účastníků patří Milanovi za jeho návštěvu obrovské poděkování.

Soutěž o titul mistra soustředění

V závěrečný večer soustředění se uskutečnila již tradiční soutěž o titul mistra soustředění, a to hned ve čtyřech různých kategoriích: vědomostní soutěž, nejlepší pózing kluků a dívek i soutěž "těhotný mnich". První kategorií byla vědomostní soutěž o znalostech z přednášek a seminářů, struktury SKFČR a historie kulturistiky. Všichni účastníci nejprve přišli o svá mobilní zařízení a následně se dali do vymýšlení správných odpovědí. Nakonec po těsném souboji překvapivě zvítězil juniorský mistr ČR Lukáš Bína, který získal cenu pro vítěze Deluxe Protein od společnosti Nutrend. Druhou kategorií bylo správné provedení pózingu, přičemž ze všech věkových kategorií vzešli 3 nejlépe pózující finalisté Michael Kriho, Adrien Fajfr a Lukáš Hanuš, který nakonec zvítězil a získal dvě balení Nutrend Explosin. Mezi dívkami se nejlépe prezentovala závodnice v bodyfitness Marie Anderšová a juniorská mistryně ČR v bikiny fitness Kristýna Ryšánková, která nakonec vyhrála a získala také dvě balení Nutrend Explosin. Poslední kategorií byla tradiční soutěž "těhotný mnich", kde jednoznačně dominoval opět Lukáš Bína a neohrozil jej ani (na tuto kategorii skvěle připravený) Radek Juráň. Lukáš Bína si tak odnesl Amino BCAA Mega Strong od společnosti Nutrend.


Závěrem

Ohlasy jednotlivých účastníků, jejich zvídavé otázky v průběhu celého soustředění i výsledky vědomostní soutěže ukazují, že se i v letošním roce podařilo hlavní cíl soustředění beze zbytku naplnit a k tomu se opět utvořil nový kolektiv nadějných a talentovaných mladých závodníků SKFČR, kteří navázali nová sportovní přátelství, nabrali další motivaci a naučili se mnoho nových teoretických i praktických poznatků o všech aspektech celoroční kulturistické přípravy. Soustředění talentované mládeže SKFČR by se nikdy nemohlo uskutečnit v tomto rozsahu bez podpory Wellness hotelu Lužan, firmy Nutrend a obětavé práce provozního ve Fitnesscentru Lužan, reprezentanta ČR Zdeňka Razáka, který tak jako každý rok pomáhal s hladkým průběhem celého soustředění. Osobně si myslím, že letošní soustředění opět ukázalo obrovský význam pořádání takových akcí pro talentovanou mládež a děkuji všem partnerům, kteří tuto akci podpořili. Obrovské poděkování si zaslouží i trenérští kolegové, kteří již poněkolikáté ve svém volném čase s průběhem celého soustředění obětavě pomáhali. Jsou to Vítek Sahula, Milan Obořil, Luboš Koumal a Milan Šádek. Každému z nich za jejich upřímný zájem vzdělávat mládež a předávat své zkušenosti velmi děkuji. A na úplný závěr bych rád velmi poděkoval i všem letošním účastníkům, protože vytvořili na soustředění skvělou atmosféru, na kterou budeme všichni dlouho rádi vzpomínat!

Pořadatel soustředění a předseda Trenérsko-metodické komise a Komise mládeže SKFČR
Ing. Lukáš Roubík

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2023 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty