Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Užíváte léky a soutěžíte?
Můžete mít problém!

Článek vydán 30. 08. 2016 - Antidoping - zhlédnutí: 5255

Užíváte-li lékařem předepsané léky v souvislosti s různými onemocněními a jste-li zároveň sportovcem účastnícím se soutěží ve sportovních svazech, jejichž závodníci jsou pod kontrolou Antidopingového výboru České republiky, neměli byste zapomínat na to, že řada léků obsahuje látky, jejichž použití je ve sportu zakázané. Příkladem mohou být některé způsoby podání glukokortikoidů nebo léky na léčbu astmatu (které bývají ve sportu zneužívány například v předsoutěžních dietách). Co tedy v těchto případech dělat?

V první řadě musíte vždy informovat svého lékaře, že jste sportovec, kterého se mohou týkat antidopingové testy. Lékař by v tu chvíli měl vědět, které léky Vám může předepsat, též by měl vědět, které léky naopak obsahují látky ve sportu zakázané. V případě, že by Vám musel předepsat léky, které obsahují látky s možným pozitivním dopingovým nálezem, je naprosto nezbytné, abyste předem zažádali u Antidopingového výboru České republiky (ADV ČR) o tzv. terapeutickou výjimku. Bude-li schválena, můžete léky obsahující látky ve sportu zakázané používat a v případě, že budete vyzváni k dopingové kontrole a budete mít na tyto látky nález, nehrozí Vám postih. Naopak pokud o výjimku nepožádáte a budete následně pozitivně testováni, s největší pravděpodobností Vás bude čekat trest v podobě zákazu startů na určitou dobu.

Informace o terapeutických výjimkách najdete na stránkách ADV ČR antidoping.cz, a to včetně informací o látkách či způsobech jejich podávání, které udělení terapeutické výjimky nepodléhají. Na stejných stránkách najdete i seznam zakázaných léků.

Výše uvedená pravidla jsou celosvětová a platí v rámci mezinárodní antidopingové agentury WADA i národních antidopingových agentur. Informace uvedené v tomto článku jsou jen velmi základní, proto v případě, že jakékoliv léky užíváte, věnujte čas prostudování dostupných materiálů na stránkách ADV ČR.

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2023 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty