Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

10 kroků pro úspěšný start na soutěži

Článek vydán 04. 11. 2016 - Informace svazu - zhlédnutí: 25304

Každoročně se na podzim konají kondiční soutěže, tzn. klání, která jsou určena především pro začínající závodníky. A každoročně mi před nimi chodí e-mailem či prostřednictvím Facebooku řada otázek od sportovců, pro které to jsou úplně první soutěže v jejich životě a kteří si nevědí rady s věcmi, na které ostatní nahlížejí jako na "úplné samozřejmosti". Pojďme se dnes tedy podívat na to, jaké základní kroky byste měli udělat před samotnou soutěží a v jejím průběhu, aby Vás nic podstatného nezaskočilo.

1. Zkontrolujte si, zdali na soutěži můžete startovat

Kondiční soutěže nejsou určené pro všechny. Startovali jste pár týdnů předtím "jen na zkoušku" na nějaké pohárové soutěži? Na kondiční už nemůžete. Startovali jste na jaře na soutěžích dorostu a juniorů a umístili jste se mimo medailové pozice? Na kondiční soutěže můžete. Přesná pravidla "kdy ano a kdy ne" najdete v tomto článku, který určitě pečlivě prostudujte.

2. Přihlaste se na vybranou soutěž

V článku, na který odkazuji o bod výše, najdete i přesné odpovědi na otázku, zdali musíte, či nemusíte být registrováni v některém oddíle. Odpověď zní - nemusíte. Chcete-li startovat na kondičních soutěžích, jedinou podmínkou je podat elektronickou přihlášku. Dokdy ji musíte stihnout podat, najdete v propozicích dané soutěže. Samotnou přihlášku vyplníte na www.skfcr.cz/prihlasky, kde v prvním kroku vyberete název správné soutěže, ve druhém pak zadáte tyto údaje:

  • Jméno a příjmení
    Při vyplňování buďte pečliví, neudělejte žádný překlep a jméno i příjmení uvádějte vždy včetně diakritiky. V opačném případě se totiž může snadno stát, že se i do startovních listin dostane Vaše jméno v nepřesné podobě. A přesně v této podobě ho pak bude používat moderátor na soutěži, když Vás bude představovat.

  • Datum narození
    Určitě vyplňte správně, protože podle něj bude předem zkontrolováno, jestli můžete startovat v kategorii, do které se hlásíte. Párkrát do roka se totiž stane, že závodník hlásící se třeba do kategorie juniorů vyplní do přihlášky špatný rok narození. V občanském průkazu, který pak ukáže u prezentace na soutěži, je ale rok správný. Až v tuto chvíli se zjistí, že vlastně vůbec nemůže startovat. Do jaké věkové kategorie patříte, si snadno ověříte v tabulce uvedené pod tímto bodem (pozor, platí jen pro soutěže v roce 2017, pro další roky si vše ale snadno spočítáte).

  • Číslo registrace
    Nepovinný údaj, vyplňte jen v případě, že jste registrováni a máte platný registrační průkaz SKFČR.

  • Telefon a e-mail
    Vždycky uveďte správné údaje a dvakrát si je zkontrolujte. Vnikne-li totiž s Vaší přihláškou nějaká komplikace, jsou tyto dva údaje jedinou možností, jak se s Vámi spojit a vyřešit je!

  • Jméno oddílu
    Máte-li registrační průkaz, vyberte název Vašeho oddílu. Nemáte-li, vyberte hned druhou položku, totiž "kondiční soutěže, nemám oddíl".

Po vyplnění výše uvedených údajů formulář odešlete. Zobrazí se Vám potvrzovací stránka, na které najdete i odkaz na odeslání hudby. Chcete-li totiž startovat v kategoriích kulturistiky, kde je volná sestava, musíte hudbu poslat přesně v tuto chvíli společně s přihláškou. Jak? Prostě jen klikněte na "Poslat MP3 hudbu", vyberte ji ze svého počítače a odešlete. Chcete-li na této soutěži startovat i v jiné kategorii, vraťte se nyní na začátek bodu 2 a pro druhou zvolenou kategorii projeďte celý postup znova (v jakých kategoriích můžete a nemůžete zároveň startovat, najdete v pravidlech na stránkách 10 a 11).

Jaká věková kategorie odpovídá jakému ročníku narození na kondičních soutěžích v roce 2021 (pro další roky snadno spočítáte odlišnosti).

3. Ověřte si, že jste skutečně přihlášeni

Jak si ověřit, že jste přihlášku odeslali v pořádku? Postupně ve dvou krocích:

  • Jakmile na sekretariátu Vaši přihlášku zpracují, měl by Vám přijít e-mail. Někdy je to za pár minut, někdy je to za pár dní, nejpozději by se tak ale mělo stát následující den po dni, ve kterém byla uzávěrka přihlášek. Do té doby nemá smysl "pro jistotu" posílat přihlášku podruhé (potřetí, počtvrté, ...). Prostě počkejte zpravidla do čtvrtka před danou soutěží.

  • I přesto, že Vám přišel potvrzující e-mail, vždy (ale opravdu vždy) udělejte to, že se ve čtvrtek odpoledne nebo v pátek před soutěží podívejte na www.skfcr.cz do nového článku, ve kterém jsou zveřejněny startovní listiny k dané soutěži. Najděte své jméno a zkontrolujte, jestli je napsáno bezchybně, jestli je u něj správný oddíl (máte-li ho) a jestli jste ve správné kategorii (kategoriích). Narazíte-li na nesrovnalost (nebo dokonce pokud své jméno nenajdete vůbec), ještě ten den volejte nebo pište na sekretariát, aby se vše vyřešilo.

K jakémukoliv kontaktu se sekretariátem používejte kontakty uvedené na této stránce, nepište nikomu z tam uvedených lidí třeba na Facebooku nebo v rámci jiné sociální sítě (s ohledem na to, kolik některým z nich přichází denně zpráv, Vám tam možná ani neodpoví). Chcete-li případnou otázku řešit telefonicky, nevolejte brzy ráno, ani pozdě večer, zkuste to v nějakou "rozumnou denní dobu". Zavoláte-li totiž někomu v devět večer (a pamatuji i horší noční hodiny), nebude volaný nejspíš moc rád.

4. Přijeďte na prezentaci "tak akorát"

V propozicích soutěže najdete vždy uvedený předběžný časový program daného klání. V něm vidíte, od kolika do kolika hodin probíhá prezentace. Začíná-li třeba v 11:00 a má-li končit v poledne, je zbytečné přijet do místa konání na osmou ráno. Naopak je riskantní plánovat příjezd na 11:45. Naplánujte si cestu tak, abyste v místě konání byli cca 10 - 20 minut před začátkem prezentace. Dříve Vás pořadatelé stejně většinou do sálu ani šaten nepustí. Zbytečně byste mrzli venku nebo čekali v autě.

5. Máte zpoždění? Volejte!

I když si příjezd naplánujete na čtvrthodinku před prezentací, může se stát, že po cestě naberete opravdu velké zpoždění. Začíná to vypadat, že možná nestihnete ani konec prezentace. Co s tím? Musíte o tom dát někomu vědět! Komu? Prakticky komukoliv, kdo už na soutěži je a kdo může zajít za hlavním rozhodčím a říct mu, že přijedete pozdě. Pokud to totiž uděláte, i když přijedete až po prezentaci, budete mít (zpravidla u některého z rozhodčích) "schované" startovní číslo a všichni s Vaší účastí budou počítat. Pokud to naopak neuděláte a budete spoléhat, že přijedete jen pět minut po konci prezentace a "ono to ještě zařídit půjde", může to nakonec dopadnout tak, že to nepůjde a nebudete moci startovat! Jakmile totiž skončí prezentace, tisknou se všechny listiny závodníků. Jejich jednotlivé kopie se rozprchnou k řadě různých lidí - k hlavnímu rozhodčímu, k vedoucím závodníků, ke zvukařům, k jednotlivým rozhodčím. Zapsat do všech z nich v tuto chvíli nějakého opozdilce už mnohdy prostě není reálné. Takže i pouhých 5 minut po prezentaci může znamenat, že nebudete moci startovat, pokud se dopředu neozvete.

Komu volat, jedete-li pozdě, když nikoho v místě soutěže neznáte? První možností je pořadatel soutěže - jeho číslo je v propozicích. Pokud se nedovoláte (má v ten den dost svých starostí, tak se to může stát), volejte předsedu Sportovně-technické komise Martina Loudu, který je na úplně každé soutěži a který je tím hlavním člověkem u prezentace. Sice je také možné, že se mu nedovoláte (právě s ohledem na to, že řeší prezentaci), ale i SMS zpráva pomůže. Než prezentaci ukončí, stoprocentně si ji přečte.

6. Odprezentujte se

Jakmile přijedete na soutěž, najděte si šatny, převlékněte se do soutěžních plavek, vezměte si občanský průkaz (nebo jiný doklad totožnosti s fotkou), registračku (není povinná), trochu peněz na zaplacení startovného (částku najdete v propozicích) a závodnice i lodičky, popř. další plavky, máte-li třeba na finále jiné, a jděte k prezentaci. Ta probíhá buď někde u pódia, nebo v samotném sále. Podle fronty závodníků ji snadno poznáte. A ještě upřesnění - k prezentaci už na sobě nemějte nedovolené doplňky, což je pro některé kategorie třeba piercing, náramky, řetízky a podobně. Co je a není ve Vaší konkrétní kategorii povoleno, najdete v pravidlech.

U prezentace musíte absolvovat níže uvedené kroky:

  • Vylosování čísla
    To bývá hned první krok, jakmile na Vás dojde řada. Na stolku před Vámi je hromádka startovních čísel obrácených číslicí dolů, jedno si na vyzvání rozhodčího vyberete. K němu dostanete i spínací špendlík, abyste si ho později mohli připnout na levou stranu soutěžních plavek.

  • Změření, zvážení
    Týká-li se to Vaší kategorie, hned po vylosování čísla Vás rozhodčí změří anebo zváží. Zjištěné hodnoty se napíšou na rub startovního čísla.

  • Nejdůležitější krok - zapsání Vašeho jména do počítače
    Po vylosování čísla, změření a zvážení ještě nesmíte odejít, hlavní bod prezentace totiž přichází až nyní. Musíte se nechat zapsat do konečných startovních listin. Rozhodčímu, který sedí u počítače, nadiktujete své jméno, on Vás podle něj vyhledá v předběžných startovních listinách (to jsou ty, co jste si zkontrolovali na webu den nebo dva předem, že v nich jste) a doplní výšku nebo váhu a Vaše vylosované startovní číslo. Pokud tento krok neabsolvujete (občas se stává, že někdo ještě před ním odejde), nebudete ve startovních listinách, nebudou o Vás vědět vedoucí závodníků ani rozhodčí a nebudete soutěžit.

  • Poslední krok - zaplacení startovného
    Hned vedle rozhodčího, který si Vás zapsal do počítače, zaplatíte startovné. Tím prezentace končí (tento bod může někdy proběhnout i dříve, protože někdy se startovné platí hned u vstupu do budovy, kde se soutěž koná).

Kde probíhá prezentace, poznáte snadno - bude tam pořádná fronta. :-)

7. Najděte si časový plán a sami si hlídejte, kdy půjdete na řadu

Po skončení prezentace si najděte, jaký je časový plán soutěže, tzn. v jakém pořadí půjdou jednotlivé kategorie. Většinou je vyvěšen na řadě míst v zákulisí i v hledišti. Nevěřte mu ale na 100 % a sami si hlídejte, co se právě děje. Samozřejmě si jděte sednout či lehnout do šaten a odpočívat, ale tu a tam si zkontrolujte, jaká kategorie je právě na pódiu a jak moc se blíží Vaše vystoupení. Někdy se totiž časy uvedené na předběžném rozpisu (jsou-li tam vůbec uvedeny) od reality mohou lišit.

V zákulisí (v šatnách) si najděte takové místo, kde "budete vidět". Co tím myslím? Především to, že když si najdete místo "na schodišti do sklepa" nebo budete "zašití" někde, kde to pro závodníky není vyčleněné, sice budete mít svůj klid, ale až Vás budou hledat vedoucí závodníků, dost možná Vás nenajdou. A když Vás nenajdou, můžete zmeškat nástup své kategorie.

Mluvím-li o vedoucích závodníků, kdo to vlastně je? Je to jeden (nebo více) z pořadatelů, který má na starosti to, že se ve správný čas připraví na nástup na pódium všichni závodníci dané kategorie. Zpravidla od rána do večera běhá v zákulisí se startovními listinami v rukách a vyvolává jednotlivá startovní čísla, jejichž držitele si pak seřadí před místem vstupu na pódium těsně předtím, než se na pódium vchází. Pro Vás je jedním z nejdůležitějších lidí v celé budově. Je dobré si ho už na začátku najít, vědět, kdo to je, a vnímat, co Vám i ostatním závodníkům říká.

8. Poslouchejte pódiového rozhodčího

Jakmile si Vás vedoucí závodníků najde a seřadí, vcházíte spolu se svými soupeři na pódium a soutěž pro Vás začíná. Na pódiu počítejte s tím, že toho moc neuvidíte (svítí na Vás ostrá světla a dohlédnout do zadních částí sálu je tím pádem mnohdy nemožné), určitě si ale pohledem najděte hodnotící rozhodčí (to jsou ti u stolků v první řadě) a hlavně velké číslice před nimi. Pokud se totiž v průběhu soutěže stane, že budete mít pózovat pro rozhodčího číslo jedna, je dobré se na něj v tu chvíli mírně natočit, aby Vás mohl spolu s ostatními dobře porovnat.

Všichni hodnotící rozhodčí sedí u stolků v první řadě před pódiem, pro Vás je ale velmi důležitý i tzv. pódiový rozhodčí. Ten je s Vámi přímo na pódiu a pomáhá organizovat celé dění - sledujte ho vždy jedním okem, aby kdybyste přeslechli z reproduktorů, že jste vyvoláni, Vás na to on mohl upozornit a třeba Vás i nasměrovat na správné místo, kde přitom máte stát.

Na pódiu počítejte s tím, že toho moc neuvidíte.

9. Postoupil/a jsem do finále?

Po skončení semifinálového kola máte chvíli času na odpočinek. Jakmile skončí semifinálová kola všech kategorií, bude někde v zákulisí vyvěšen seznam všech závodníků, kteří postupují do finále. Bylo-li Vás spolu s Vašimi soupeři v kategorii šest a méně, postupujete určitě. Bylo-li Vás šest a více, pak do finále postoupí jen nejlepší šestice z Vás. A kteří to jsou, to právě najdete vyvěšené po skončení semifinálových bojů.

10. Berte to sportovně

Soutěž pokračuje, Vy bojujete ve finále, Váš trenér i přátelé Vás utvrzují v tom, jak skvělou formu máte a že to je jasná zlatá. Přijde na řadu vyhlašování výsledků a Vaše jméno je vyhlášeno ve chvíli, kdy to nečekáte - jste na "hrozném" šestém místě nebo jste "nespravedlivě" až třetí. Tak to ale není. Jste na skvělém šestém místě, jste na perfektní třetí pozici. Prošli jste celou soutěžní přípravou (řada lidí tohle nikdy nezkusí!), dotáhli jste ji až do konce (řada lidí skončí v průběhu!) a postavili jste se svým soupeřům na pódiu. Vy jste udělali maximum, zbytek byl v rukou rozhodčích - těch, kteří Vás porovnávali se všemi soupeři, těch, kteří Vás viděli nejlépe hned z první řady, těch, kteří porovnávali každý detail Vaší soutěžní formy. Oni Vás viděli jinak než Vaše nejbližší okolí nebo než přátelé na Vašem Facebooku, viděli jen těch pár minut, kdy jste stáli na pódiu a bojovali se svými soupeři. A je-li jejich výsledný verdikt za Vašimi očekáváními, není na místě odcházet hned demonstrativně z pódia, zahazovat diplom nebo si sundávat z krku tu "blbou bronzovou medaili". Ať už se umístíte jakkoliv, berte to sportovně! Jsou to Vaše první soutěže a samotná cesta na jejich pódium je mnohem důležitější než pořadí ve výsledkových tabulkách.

A to je vše. 10 bodů, které Vás provedly prvním soutěžním startem. Některé jsem popsal zkráceně, některé naopak možná zbytečně dopodrobna. Ať tak či onak, doufám, že Vám pomohou si Vaše soutěžní dny maximálně užít! Na závěr jen připomínám v úvodu zmíněný článek Chci soutěžit, co pro to musím udělat?, na který se určitě koukněte. Stejně tak se můžete podívat i na další články celého seriálu, uvedené nahoře v záhlaví. A pokud jste je už všechny přečetli, pak se můžete těšit třeba i na další pokračování, které bude o rozhodčích a rozhodování, kdy si na konkrétních a podrobně rozepsaných výsledcích některého z letošních klání ukážeme, jak vlastně takové hodnocení ve skutečnosti probíhá.

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2024 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty