Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Ohlédnutí zastupujícího předsedy SKFČR za soutěžemi dorostu a juniorů 2017

Článek vydán 01. 06. 2017 - Informace svazu - zhlédnutí: 4400

V uplynulých týdnech se konaly hned tři soutěže dorostu a juniorů. Na první se utkali závodníci a závodnice v Bohumíně, poté v Čelákovicích a ti nejlepší se nominovali na Mistrovství České republiky dorostu a juniorů v Orlové. Zastupující předseda SKFČR Vjačeslav Vinogradov shrnuje v následujícím textu nejen to, jak pořadatelé zvládli svou obtížnou práci, ale také hodnotí formu našich mladých závodníků. Začneme hned prvními závody v Bohumíně.

„Mistrovství Moravy a Slezska se konalo v Bohumíně na zimním stadionu, kde nebyla o místo nouze. Proto mohlo být velké pódium, velké zázemí pro závodníky i rozhodčí. Musím také pochválit osvětlení, které bylo velmi dobré. Problém nastal jedině s teplotou v hale, ale i to pořadatel Martin Šembera vyřešil dovezenými tepelnými lampami. Vedle haly bylo k dispozici, nejen pro závodníky a rozhodčí, ale i pro diváky, stravovací zázemí, což bylo dobře zvolené a hlavně velmi pohodlné. Moc mile mě překvapil počet závodníků, kterých bylo 180! Chtěl bych poděkovat Martinu Šemberovi a jeho týmu za skvělou organizaci,“ shrnul první závody zastupující předseda SKFČR Vjačeslav Vinogradov.

Vjačeslav Vinogradov s pořadatelem Martinem Šemberou

Pokračovalo se závody v Čelákovicích, kde byla také hojná účast. „V neděli následovalo Mistrovství Čech v Čelákovicích. Ty jsou v kulturistice velmi známým místem, kde se po dlouhou řadu let konají jak pohárové, tak mistrovské soutěže - v čele s pořadatelem Miroslavem Tichým. Přestože je sál menší než v Bohumíně, panovala zde skvělá atmosféra, která díky pěti stům diváků působila ještě lepším dojmem. Na pódium se postupně dostavilo 157 závodníků. I panu Tichému - a jeho manželce Zdence - bych chtěl velmi poděkovat za perfektní organizaci.“

Vjačeslav Vinogradov s pořadatelem Miroslavem Tichým

Vyvrcholením dorosteneckých a juniorských soutěží bylo bezesporu Mistrovství České republiky, která se konala v Orlové. I zde proběhla podle zastupujícího předsedy SKFČR organizace soutěže na jedničku. „Hned po příjezdu na místo na mě dýchla rodinná atmosféra soutěže. Všichni byli natěšení, lidé v hledišti fandili, byli přátelští. Pořadatel pan Ladislav Vicherek má velké zkušenosti s pořádáním soutěží. Prozradil mi dokonce, že uvažoval o tom, že už soutěž pořádat nebude, ale rozhodl se, že si mistrovství ČR uspořádá k sedmdesátým narozeninám. A je dobře, že tak učinil, protože soutěž byla po pořadatelské stránce skvělá. Prostory byly sice komornější, ale dostačující, zázemí pro závodníky dobré, bylo hodně pozvaných hostů a hezké ceny."

Vjačeslav Vinogradov s pořadatelem Ladislavem Vicherkem

Od hodnocení soutěží a pořadatelů se přesuneme k hodnocení závodníků. Jaká je forma našich mladých závodníků a závodnic? Mohou konkurovat na dospělých soutěžích nebo na mezinárodním poli? „Jsem šťastný, že nerostou jen počty našich závodníků, ale také se rapidně zvýšila jejich kvalita. Formy některých závodníků byly opravdu fantastické, byl jsem velmi překvapen. Některé jsem byl i osobně pochválit. Apeluji na naše mladé závodníky, aby nezůstávali jen u našich soutěží, ale zkusili také ty mezinárodní, protože na ně určitě mají. Byli tam i tací, kteří by klidně mohli závodit na mistrovství světa či mistrovství Evropy. Pokud by se chtěli nominovat na MS nebo ME, upozorňuji, že nominace na takovéto soutěže má stanovená pravidla, která je nutné splnit. Kromě těchto pravidel je také nutné plnit pravidla Antidopingového výboru. Pokud se vrátím k jednotlivým kategoriím. Kulturistika juniorů velmi vzrostla, svojí úrovní kluci sahají i na mužské kategorie. Stejně tak bikiny juniorky byly skvěle připravené, měly výborný projev, vidím u nich posun nejen ve formě, ale i ve vizáži, tzn. líčení a vlasech. Blížíme se k jejich dokonalosti a holky by měly konkurovat i na mezinárodním poli. Jsem velmi rád, že jde naše mládež nahoru a myslím si, že jejich přechod do seniorských kategorií bude velmi plynulý.“

A bylo něco, co Slávka Vinogradova na závodech zklamalo? „Trochu mě mrzí, že stejně jako na mistrovství České republiky dospělých, se nedostavili všichni závodníci, kteří na tuto soutěž postoupili. V Orlové soutěžilo 126 závodníků, ale mohlo jich být víc. Proto bych znovu rád vysvětlil, proč by měli přijít soutěžit všichni. Jsou závodníci, kteří na Mistrovství Moravy a Slezska i Čech skončili na prvním místě a na Mistrovství České republiky skončili šestí a nebo naopak. Je třeba chápat, že je náš sport hodnocen vizuálně, a ten pohled může být na každé soutěži jiný. Uvedu příklad - na Mistrovství Moravy bylo velké pódium, hezké osvětlení a rozhodčí seděli dále od pódia a naopak na Mistrovství Čech bylo pódium menší a rozhodčí seděli blízko pódiu. Už v tom je pohledový rozdíl. Když sedí rozhodčí blízko, tak vnímá více připravenost, protože vidí každý detail svalu, vidí lepší vyrýsovanost, ale když sedí blíž, tak hůře vnímá symetrii. Naopak, když rozhodčí sedí dále, vidí dokonale symetrii, ale hůře detaily. I proto se můžou výsledky na různých soutěžích lišit. Ale není to samozřejmě jen o tom, někdy se závodníkovi povede lépe odvodnit, někdy hůře, stejně tak je to s nátěrem barvy nebo výběrem plavek. Proto ještě jednou apeluji a prosím Vás, choďte na soutěže a závoďte!“

Absolutní vítěz MČR dorostu a juniorů v kategorii kulturistika staršího dorostu David Koždoň

Vjačeslav Vinogradov nezapomněl ani na trenéry, i ti mají nemalý podíl na formě závodníků. „V neposlední řadě je potřeba poděkovat hlavně trenérům. Ti stojí většinou v pozadí, ale jsou to právě oni, kteří mohou za úspěchy řady závodníků. S našimi mladými závodníky udělali velký kus práce a za to jim velmi, opravdu velmi děkuji!"

Absolutní vítězka MČR dorostu a juniorů v kategorii bikiny fitness Anželika Kiričenková

„Závěrem bych rád poděkoval i všem partnerům, firmám i jednotlivcům, kteří jednotlivým pořadatelům pomáhali. Zajistit kvalitní závody pro takové počty závodníků je velmi náročné a bez pomoci sponzorů by to v žádném případě nešlo. Zde velmi rád zmíním i generálního partnera SKFČR společnost Extrifit, která dodala na úplně všechny jarní mistrovské soutěže nevídané množství cen v souhrnných cenách za stovky tisíc korun. Její pomoci si velmi vážíme a děkujeme,“ uzavírá zastupující předseda své povídání.

Ceny pro závodníky na jedné z jarních soutěží
Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2024 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty