Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Ohlédnutí za soustředěním
talentované mládeže SKFČR 2017

Článek vydán 08. 09. 2017 - Informace svazu - zhlédnutí: 3322

Poslední prodloužený víkend letních prázdnin 31. srpna - 3. září se uskutečnil již osmý ročník tradičního letního soustředění talentované mládeže SKFČR. Celá tato sportovně-vzdělávací akce pro mladé závodníky a závodnice probíhala opět na pomezí Lužických hor a Českého Švýcarska v Rumburku v krásných prostorách Wellness hotelu Lužan ve stejném rozsahu jako v předešlých letech 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 a 2016, a to především díky podpoře sportující mládeže společností Extrifit. Výběr účastníků soustředění byl proveden Komisí mládeže na jarních mistrovských soutěžích dorostu a juniorů s cílem vybrat talentované a perspektivní závodníky a závodnice SKFČR, kteří se chtějí dále rozvíjet a v budoucnu mířit na ty nejvyšší příčky na domácích i mezinárodních kulturistických soutěžích. Soustředění se tak nakonec zúčastnilo 16 závodníků a závodnic v kategoriích sportovní kulturistiky, bodyfitness, bikiny fitness a physique mužů.


Hlavním smyslem každého ročníku soustředění talentované mládeže je předat účastníkům co nejvíce teoretických i praktických znalostí o tréninkové metodice a technice cvičení, o základech sportovní výživy a účelné suplementaci, provedení pózingu i všech dalších aspektech a periodizaci celoroční předsoutěžní přípravy. Nedílnou součástí jsou i témata zaměřená na chování na soutěžích i mimo soutěžní pódia, strukturu a fungování SKFČR i prevenci dopingu ve věkových kategoriích mládeže. A to vše prostřednictvím přednášek, seminářů, vedených tréninků pod dohledem trenérů a pečlivého nácviku pózingu. Mladé účastníky v letošním roce soustředěním provázel tým Komise mládeže SKFČR ve složení předsedy Ing. Lukáše Roubíka, vicemistra Evropy a rozhodčího SKFČR Vítka Sahuly, juniorského vicemistra světa Jakuba Prchala a nadějného trenéra a loňského účastníka Ondřeje Pospíšila. Podívejte se nyní prostřednictvím fotografií na průběh celého soustředění talentované mládeže SKFČR 2017.


Zahajovací večer

Soustředění talentované mládeže začíná tradičně ve čtvrtek odpoledne postupným příjezdem účastníků (doprava byla zajištěna z Prahy), jejich ubytováním a společnou večeří po dlouhé cestě v krásných prostorách Pizzerie & Steakhouse Lužan. Celé soustředění pak bývá oficiálně zahájeno ve 20 hodin v konferenčním sále, a to přivítáním a představením všech účastníků, pořadatelů, SKFČR i hlavního sponzora soustředění - společnosti Extrifit, od které obdrželi všichni mladí závodníci suplementy jako dárky do přípravy. Dále byl účastníkům představen program i smysl celé akce a v průběhu večera byla rozebrána témata jako struktura a fungování SKFČR, rozhodování na soutěžích i chování závodníků na národních i mezinárodních závodech.


Vedené tréninky

Nejdůležitější náplní kulturistického soustředění musí být samozřejmě tvrdé tréninky v posilovně. Na soustředění mládeže je hlavním cílem nácvik precizní techniky provedení pokročilých kulturistických cviků s plným rozsahem pohybu a bezpečností celého provedení, to vše samozřejmě s patřičnou intenzitou a tempem celého tréninku. První z pěti vedených tréninků čekal na účastníky hned v pátek ráno. V průběhu celého soustředění tak absolvovali všichni účastníci ve dvojici se svým kolegou trénink každé tělesné partie, a to vždy výhradně pod vedením jednoho z trenérů.


Přednášky a semináře

Další důležitou součástí soustředění talentované mládeže je vzdělávání účastníků i mimo posilovnu, a to prostřednictvím několika přednášek a seminářů. Jejich hlavními tématy byla periodizace celoroční přípravy na závody, teorie tréninkové metodiky v kulturistice a fitness, základy sportovní výživy a dávkování živin v mimosoutěžním i soutěžním období, správné nastavení předsoutěžní diety, zásady účelné suplementace a samozřejmě i rozbor fáze superkompenzace a odvodnění těsně před závody. Nechyběl ani praktický večerní seminář Vítka Sahuly na téma rozhodování a chování na národních i mezinárodních soutěžích a vyprávění Jakuba Prchala o průběhu celé jeho kulturistické kariéry z mladšího dorostu až na pódium mistrovství světa.


Nácvik správného provedení pózingu

V průběhu celého soustředění je kladen velký důraz také na podrobný nácvik správného provedení pózingu a korekce všech případných chyb, protože pózing je mladými závodníky nejčastěji podceňovaná část předsoutěžní přípravy. Již tradičně bylo nejprve předvedeno správné provedení všech póz a také nejčastěji prováděných chyb v podání Jakuba Prchala. Následně museli všichni účastníci soustředění dvakrát denně do plavek a opakovaně nacvičovali všechny detaily správného provedení pózingu.


Momentky

Mimosoutěžní soustředění talentované mládeže není pouze o zamyšlených výrazech na přednáškách či vyčerpání po tvrdých trénincích, ale samozřejmě také o velké spoustě legrace, dobré náladě, teambuildingových aktivitách, nových přátelstvích a hlavně o nabírání nové motivace. A také o stravování dle zásad kulturistické výživy v hotelové restauraci. Podívejte se na další momentky ze soustředění.


Soutěž o titul mistra soustředění

Závěrečný večer soustředění se uskutečnila tradiční soutěž o titul "mistr soustředění", a to hned v několika různých kategoriích - vědomostní soutěž a nejlepší pózing v kategoriích sportovní kulturistika, physique mužů a bikiny fitness. První kategorií byla vědomostní soutěž o znalostech z přednášek a seminářů, o struktuře SKFČR a také z historie a všeobecného přehledu o kulturistice a fitness. Všichni účastníci nejprve přišli o svá mobilní zařízení a následně začali vymýšlet správné odpovědi. Poprvé v historii soustředění získali hlavní cenu hned dva závodníci se shodným počtem bodů v testu i v následném "rozstřelu". A tak si velké balení Extrifit Hellgelu mezi sebe rozdělili závodníci Filip Botur a Daniel Bukovský. V kategoriích o nejlepší pózing zvítězili ve sportovní kulturistice Vojtěch Fojtík, v kategorii physique mužů Matěj Večerek a konečně v kategorii bikiny fitness Pavlína Valigurová. Všichni získali balení Extrifit BCAA 2:1:1 Pure.


Závěrem

Atmosféra celé akce, ohlasy účastníků, množství dotazů v průběhu soustředění i výsledky vědomostní soutěže opět ukázaly, že se i v letošním roce snad podařilo hlavní cíle soustředění beze zbytku naplnit. Znovu se vytvořil nový kolektiv talentovaných mladých závodníků a závodnic, kteří navázali nová přátelství, načerpali další motivaci a naučili se nové teoretické i praktické poznatky o všech aspektech celoroční přípravy. Celé soustředění talentované mládeže SKFČR by se ale nikdy nemohlo uskutečnit v tomto rozsahu bez podpory od společnosti Extrifit, které opět děkujeme za jejich dlouholetý zájem podporovat sportující mládež. Obrovské poděkování si zaslouží i staronový trenérský tým ve složení Vítek Sahula, Jakub Prchal a Ondřej Pospíšil, kteří ve svém volném čase přijeli a s organizací celého soustředění velmi výrazně pomohli. A na úplný závěr bych velmi rád poděkoval i všem letošním účastníkům, protože vytvořili na soustředění skvělou partu, na kterou budeme všichni dlouho rádi vzpomínat!

Pořadatel soustředění a předseda Trenérsko-metodické komise a Komise mládeže SKFČR Ing. Lukáš Roubík

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2024 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty