Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Žebříčky a statistiky 2017 (I.):
Věk závodníků

Článek vydán 28. 11. 2017 - Informace svazu - zhlédnutí: 3677

V roce 2017 startoval na soutěžích v kulturistice a fitness v České republice opět rekordní počet závodníků. Nově jsme k nim nachystali celou řadu žebříčků a statistik, od těch nejzákladnějších (například Kdo byl nejstarší?) přes řadu pokročilejších (Kolik závodníků bylo ve kterých kategoriích?, Je více kulturistů, nebo závodníků physique?) až po ty nejpodrobnější (Kdo byl na nejvíce soutěžích?, Kdo nasbíral díky umístěním nejvíce bodů?, Kdo z mužů, kdo z žen?, Jaký oddíl byl nejúspěšnější?). V následující sérii článků Vás budeme s těmito zajímavými údaji a čísly postupně seznamovat. Pokud by Vás zajímala i statistika, kterou nezmíníme, napište nám (na martin.jebas@skfcr.cz), rádi ji (bude-li to technicky možné) zveřejníme.

Díl 1: Věk závodníků

Poznámka na úvod, pokud níže nejsou uvedeny ročníky narození, ale přímo věky závodníků, vězte, že vycházejí z ročníků narození, tzn. mohou být v rámci jednoho roku zaokrouhlené (např. tedy každý závodník narozený v roce 2000 je započten jako 17letý bez ohledu na den jeho narozenin).

Nejmladší a nejstarší

Nejmladší závodníci a závodnice startují v kategoriích fitness dětí. Tou úplně nejmladší byla Melánie Jasníková (*2012) z oddílu SK PEPA centrum Opava, naopak nejstarším závodníkem byl Jan Horáček (*1946) z oddílu TJ Slavoj Děčín. Níže najdete tabulku 10 nejstarších závodníků.

p. jméno oddíl ročník
1. Jan Horáček TJ Slavoj Děčín 1946
2. Pavel Beránek Gym 2000 Kladno 1947
3. Jaroslav Kokeš Fitness Sport Club Kadaň 1949
4. Vladimír Štěpánek Fitness studio TP Chotěboř 1949
5. Milan Bodlák Fitness Centrum Aura Plzeň 1952
6. Vladimír Semerád st. LaKu Bodybuilder Team 1953
7. Jaroslav Mlček KSK Jalex Team Krnov 1955
8. Vladimír Dvořák Fitness při CVČ Most 1956
9. Aleš Vrzák Fitnesscentrum B + M 1957
10. Milan Vanďurka Fit - K.O. Staré Město 1957

Průměrný věk

Platí, že závodící muži mají vyšší věkový průměr než ženy - nutno ale dodat, že jen o malý kousek. Průměrný věk závodícího muže byl totiž 25,9 let, zatímco průměrný věk závodící ženy byl 24,3 let. Vezmeme-li všechny závodníky bez rozdílu pohlaví, jejich průměrný věk byl 25,4 let.

Věk závodníků v grafech

Rozložení závodnic a závodníků vzhledem k jejich věku najdete v následujících dvou grafech. Na posledním je pak společné rozložení mezi lety sportovců bez rozdílu pohlaví. Čísla nad sloupci zobrazují věk závodníků, výška sloupce pak naznačuje jejich poměrný počet vůči ostatním. Pokud by Vás zajímala i podrobnější čísla, kolik kterých závodníků přesně bylo, počkejte na některé z dalších pokračování našich článků se statistikami.

Mezi muži byli na pódiu nejčastěji 18letí, následováni 23letými a 22letými závodníky. Není to náhodou, protože 18 a 23 let jsou limity kategorií dorostu a juniorů, tzn. řada závodníků upřednostňuje jít na soutěžní pódium v posledním roce, kdy ještě spadá do sobě nejbližší věkové kategorie. Další zajímavostí je, že obecně je mezi muži mnohem více závodníků v kategoriích masters než mezi ženami.

A jak to bylo s ženami? Co do nejčastějších rozložení věků velmi podobně, i zde jsou mezi nejčastějšími účastnicemi 18- a 23leté, ale nejsou na příčkách nejvyšších - nejčastěji totiž na pódium vystoupily 25leté a 26leté závodnice. V porovnání s muži mají ženy mnohem častější zastoupení v nejmladších kategoriích, což je dáno výrazně vyšším počtem sportovců v kategoriích malých fitness dívek než fitness chlapců.

A zbývá graf společný pro ženy i muže. Z něho vyplývá, že nejčastěji stáli letos na pódiu 23letí sportovci, následováni 25letými a 18letými.

Závěrem

A to je pro dnešek vše. Máte-li rádi hrátky s čísly a statistikami, přijdete si v následujících dnech a týdnech na své. Všechny výsledky ze soutěží SKFČR v České republice v letošním roce máme totiž letos poprvé zpracované v centrální nově naprogramované databázi, což nám umožní Vás seznámit jak se základními čísly, jako jsou např. ta z dnešního článku, tak s nejpodrobnějšími žebříčky všech závodníků či oddílů, a to s moderním způsobem počítání, který dává váhu nejen na umístění závodníka na soutěži, ale i na typ dané soutěže, počet startů za celý rok a podobně. V neposlední řadě na Vás pak čekají zajímavosti ve vztahu k jednotlivým kategoriím, a to ať už co se počtů závodníků v nich týče, tak podrobných žebříčků pro každou kategorii zvlášť. Máte se na co těšit!

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2023 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty