Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy

Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

MS profesionálů 2019 - výsledky

Článek vydán 04. 11. 2019 - Informace svazu - zhlédnutí: 4051

Španělská Tarragona hostila o uplynulém víkendu druhý ročník Mistrovství světa profesionálu. Na pódiu se mohli představit výhradně závodníci, kteří se k účasti na mistrovství světa v uplynulých dvanácti měsících kvalifikovali. A to buď tak, že vloni na světovém šampionátu obsadili medailovou pozici, anebo se jim na některé z následných "pohárových soutěží" podařilo zvítězit. Platilo přitom, že pokud nějaký profesionál na závodech slavil triumf, ale díky svým předchozím výsledkům už měl kvalifikaci jistou, postoupil na vrchol sezóny takto přímo druhý, anebo dokonce třetí sportovec v pořadí. Kromě toho se na mistrovství světa dalo nominovat i tak, že závodník obsadil některou z prvních deseti příček v kvalifikačním žebříčku, do nějž si body zapisovali závodníci, kteří na jednotlivých kláních v průběhu roku sice nedokázali zvítězit, ale připisovali si další přední umístění.

Kromě vítězství majícího svou prestiž se ve Španělsku pochopitelně bojovalo i o finanční odměny. Jejich celková výše byla stanovena na 160.000 amerických dolarů, což představuje asi 3.665.000 Kč! Nejvýraznější podíl z této částky, totiž 30.000 dolarů, mělo připadnout borcům nastupujícím v kulturistice mužů open. Ačkoliv se jich na klání podle výše popsaných pravidel kvalifikovalo hned sedmadvacet, nakonec rozhodčí posuzovali formy pouhých deseti kulturistů. I tak se ovšem jednalo o kvalitní a v mnoha ohledech zajímavě poskládané startovní pole. České a slovenské fanoušky bodybuildingu mohlo těšit, že k závodům mezi těžkotonážníky nastoupili Jan Turek, Pavel Koukal a Michal Križánek, mělo dojít na první souboj zmíněného Michala Križánka se zajímavým vyzyvatelem z Ukrajiny Volodymyrem Byrukem, a s mnohdy výrazně vzrostlejšími soupeři zde poměřoval síly pouze 150 cm vysoký kapesní Herkules Soepe Koese.

Jak to tak už na soutěžích v kulturistice a fitness bývá, o rozložení sil na pódiu mělo více napovědět první semifinálové vyvolávání. V tom kromě Michala Križánka, Jana Turka a Volodymyra Byruka dostali prostor ještě Lorenzo Leeuwe, Mika Sihvonen a Szymon Lada. Protože v mezinárodní federaci IFBB se na rozdíl od Manionovy profesionální ligy na nějaké stavění favorita doprostřed řady nehraje, fanoušci do poslední chvíle byli v napětí, jaké výsledky soutěž vlastně přinese.

V kategorii physique žen jednoznačně dominovala Michaela Kohutová, která se umístila na prvním místě. V bodyfitness žen se na druhém místě umístila Tereza Linhartová. V bikini fitness žen získala skvělé sedmé místo Lenka Myslivcová a deváté místo Veronika Zemanová. Marina Mocanu se umístila mimo první desítku.