Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Podzimní soutěže 2020
- základní informace

Článek vydán 22. 06. 2020 - Informace svazu - zhlédnutí: 6422

Vážení sportovní přátelé, blíží se polovina roku 2020 a jak všichni víte, nebylo to lehké období nejen po sportovní stránce. Kvůli šíření nákazy nemoci COVID-19, rychle se zhoršující situaci a regulacím, k nimž přistoupily státní orgány, Výkonný výbor SKFČR zrušil všechny soutěže SKFČR a IFBB na našem území až do 30. června 2020. Důvodem k této zcela jasné odezvě na aktuální dění byla především snaha nepodcenit riziko možné nákazy všech zúčastněných a zabránit tomu, že by snad na soutěžích mohlo dojít k ohrožení zdraví ať již samotných závodníků, rozhodčích, organizátorů, nebo členů doprovodu.

Nejrůznější zdravotně-bezpečnostní opatření přijatá s cílem zpomalit šíření nemoci COVID-19 se ale v současnosti už postupně uvolňují a předpovědi na další období jsou více než pozitivní, lze se tak naplno vrhnout na plánování soutěží na podzim v České republice v kulturistice a fitness. V souvislosti s tím začal nabývat konkrétnějších obrysů kalendář soutěží SKFČR. Je potřeba brát ho zatím jako předběžný a myslet na to, že se epidemiologická situace nejen v České republice může dále měnit, a to třeba i nepříznivě.

Letos na podzim nás čekají jak mistrovské, tak pohárové, kondiční a mnoho mezinárodních soutěží. Kromě nich přijde také několik vrcholů sezóny, kterými jsou bezesporu mistrovství Evropy a pak následně mistrovství světa. Mistrovství Evropy (15. - 21. září) proběhne v Santa Susaně ve Španělsku. Podle nejnovějších informací IFBB se rovněž ve Španělsku, v krásném městě Benidorm, uskuteční Mistrovství světa ve fitness, Mistrovství světa mužů a světový kongres IFBB (5. - 9. listopadu). Rumunské město Kluž uspořádá Mistrovství světa juniorů (23. - 26. října), v Turecku hostí Mistrovství světa masters město Antalya (4. - 6. prosince), Riga v Lotyšsku bude hostit Mistrovství světa Fit Model (17. - 19. října) a v Srbském Čačaku proběhne Mistrovství světa ve fitness dětí (23. - 26. října).

„Prvním doporučením, které dám všem závodníkům, kteří se chtějí zúčastnit jakékoli soutěže, je následující - nechoďte pouze na jednu soutěž. Máte formu, soustředíte se na závody, přihlásíte se pouze na jednu soutěž a pak se nedostanete do finále nebo hůř - neprojdete ani do TOP 15. To je pak obrovská škoda. Dobré je se přihlásit na jednu těžkou soutěž, ale před ní zvolit soutěže jednodušší, kde otestuje svou barvu, plavky, pózing, otestuje jestli funguje váš způsob odvodnění. Nejdůležitější je sbírat zkušenosti. Čím větší zkušenosti totiž máte, tím lepší výsledky děláte. Není výjimkou, když závodník na podzim startuje třeba i na třech až pěti soutěžích,“ doporučuje zkušený mezinárodní rozhodčí Slávek Vinogradov.

V následujícím textu naleznete důležité informace pro všechny závodníky, kteří se chtějí zúčastnit kterékoli z podzimních soutěží. Za předpokladu, že vše půjde dobře, domácí sezóna v kulturistice a fitness začne mistrovskými soutěžemi.


Mistrovské soutěže

S ohledem na to, jak nahuštěný kalendář soutěží na podzim bude, přistoupil Výkonný výbor SKFČR k výjimečnému řešení a letos zorganizuje pouze vrcholné soutěže - Mistrovství ČR mužů a žen a Mistrovství ČR dorostu a juniorů - tzn.dojde k vypuštění mistrovství Čech a mistrovství Moravy a Slezska.
O víkendu 5. a 6. září - proběhne dvoudenní Mistrovství České republiky mužů a žen ve Frenštátě pod Radhoštěm. V sobotu kategorie kulturistika mužů a masters mužů a v neděli všechny kategorie žen a physique mužů. Týden poté, v sobotu 12. září, proběhne v Ostravě Mistrovství České republiky dorostu a juniorů. Místo a datum konání Mistrovství ČR ve fitness bude upřesněno později.
Jediné podmínky pro účast na mistrovství ČR v letošním roce jsou - platný registrační průkaz na rok 2020, vyplněná elektronická přihláška a zaplacené startovné.

Mistrovství ČR 2019


Pohárové soutěže

Po mistrovských soutěžích nás během října čeká pět pohárových soutěží, patří mezi ně - Partner Cup v Čelákovicích (neděle 11. října), Grand Prix Fitness Brno v Brně (sobota 17. října), nová pohárová soutěž Dream Cup v Mladé Boleslavi (neděle 18. října), Grand Prix Pepa Opava v Opavě (termín soutěže bude upřesněn) a Beautiful and Strong v Ústí nad Labem (sobota 31. října). Závodníci, kteří se chtějí zúčastnit některé z pohárových soutěží musí splňovat pravidla SKFČR, mít platný registrační průkaz na rok 2020, vyplnit elektronickou přihlášku, kde nahrají také hudbu k sestavě a zaplatit startovné. Mimochodem, startem na pohárové soutěži se už uzavírá cesta ke startu na soutěžích kondičních - je to buď a nebo, nelze startovat na obou zároveň.

Partner Cup 2019

„Upozorňujeme všechny závodníky, pokud nemáte prodloužený registrační průkaz či ho nemáte vůbec, prodlužte si ho, respektive zažádejte o nový včas. Průkaz stačí spolu s 700 Kč a formulářem (naleznete zde) odeslat na adresu SKFČR a my Vám jej odešleme zpět. Často se stávalo, že závodníci chtěli průkazy prodloužit na poslední chvíli a pak to bylo stresující pro obě strany. Pokud tedy již teď víte, že chcete závodit a registrační průkaz nemáte nebo jej potřebujete prodloužit, pošlete nám žádost již teď,“ upozorňuje předseda STK Martin Louda.


Kondiční soutěže

Na podzim si mohou začínající závodníci vybrat ze sedmi kondičních soutěží: PeVan Clean Cup v Příbrami (neděle 25. října), Grand Prix Ostrava v Ostravě (sobota 7. listopadu), Smartlabs Cup v Brně (neděle 8. listopadu), Kahan Cup v Říčanech u Brna (sobota 14. listopadu), Granites Muscle v Chrudimi (neděle 15. listopadu), Grand Prix Ronnie.cz v Březnici (neděle 22. listopadu) a Golem Classic v Kutné Hoře (sobota 28. listopadu). Mohou se jich zúčastnit všichni zájemci, kteří splňují předem stanovená pravidla. Zájemci o kondiční soutěže nemusí mít registrační průkaz, stačí pouze platný občanský průkaz nebo pas. Pokud se bude chtít závodník zúčastnit jakékoli z kondičních soutěží, stačí pouze vyplnit elektronickou přihlášku, která bude zveřejněna spolu s propozicemi zhruba začátkem září na svazových stránkách v této sekci.

Smartlabs Cup 2019

„Kondiční soutěže jsou určeny pro začínající závodníky, tzn. ti z vás, kdo kratší či delší dobu cvičí a mají nějaký základ svalů, tak ať neváhají a určitě se zúčastní kterékoli z kondičních soutěží. Nebojte se, že se na pódiu potkáte s někým, kdo je výkonnostně někde jinde, třeba s reprezentantem nebo profesionálem, to se nestane. Budete se porovnávat se sobě podobnými závodníky. Všechny proto zvu, potrénujte, přihlaste se, dorazte a zazávoďte si. Zažijte si ten pocit stát na pódiu a všem ukázat, jak jste na sobě zapracovali. Kondiční soutěže jsme navíc uspořádali tak, že se konají vždy sobota + neděle, následuje volný týden a opět sobota + neděle a takto tři víkendy po sobě. Díky tomu se můžete přihlásit na několik soutěží a získat více zkušeností. Těšíme se na Vás,“ říká Slávek Vinogradov.


Mezinárodní soutěže

Na podzim se koná také nespočet mezinárodních soutěží. Většinu z nich najdete na oficiálních stránkách IFBB, vybrané najdete v kalendáři SKFČR a také Vám o nich nyní něco povíme. Až na podzimní termín se přesunulo mistrovství Evropy mezinárodní federace IFBB, které je aktuálně plánováno na dny 15. až 21. září v Santa Susaně ve Španělsku. Pokud se bude chtít zúčastnit ME, budete svazem vyzváni dostavit se na nominaci, kde státní trenéři a předseda Komise vrcholového sportu Luboš Koumal rozhodnou, kdo se soutěže nakonec opravdu zúčastní a kdo ne.

Česká výprava na ME 2019

„První důležitou podzimní mezinárodní soutěží je mistrovství Evropy, které se koná 15. - 21. září 2020 ve Španělsku. Prosím závodníky, aby počítali s tím, že pokud na této soutěži chtějí nastoupit, musí se zúčastnit nominace, kde státní trenéři vyberou ty nejlepší. Nominace proběhne dne 22. srpna 2020 v Praze připomíná Luboš Koumal.

Mezi vrcholy můžeme počítat také dvě mezinárodní soutěže, které proběhnou na podzim v České republice - druhý ročník Diamod Cup Praque o víkendu 3. - 4. října v Praze a čtvrtý ročník Fitness Mania Classic IV o víkendu 19. - 20. prosince v Kladně.

Pokud chcete závodit na kterékoli z mezinárodních soutěží, je nutné se na tuto soutěž přihlásit prostřednictvím Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Stačí odeslat e-mail na sekretariát svazu. Co všechno by měl obsahovat shrnuje opět předseda Komise vrcholového sportu: „Vyberete si soutěž, na kterou se chcete přihlásit, co nejdříve odešlete mail na sekretariat@skfcr.cz. V e-mailu uvedete Vaše jméno a příjmení, soutěž, kterou jste si vybrali, v jaké kategorii chcete závodit a nezapomeňte uvést i výšku, abychom věděli, kam Vás máme zařadit (samozřejmě pokud Vaše disciplína výškové dělení má). Obratem obdržíte mail s potvrzením nebo pozvánkou na nominaci, pokud ji daná soutěž vyžaduje.“

Pro možnost startu na všech mezinárodních soutěžích musíte být členem SKFČR a musíte mít mezinárodní průkaz IFBB. Ten získáte buď elektronicky přímo na stránkách IFBB nebo na soutěži při registraci. „Mezinárodní průkaz IFBB mohou závodníci od letošního roku pohodlně získat vyplněním formuláře a zaplacením poplatku na stránkách IFBB. Průkaz je platný stejně jako průkaz SKFČR, to znamená jeden kalendářní rok. Pokud závodníci již průkaz mají a pouze potřebují prodloužit jeho platnost, je to úplně stejné jako s průkazem novým,“ vysvětluje Luboš Koumal.

Vlevo průkaz IFBB, vpravo registrační průkaz SKFČR

Další podmínkou pro zúčastnění se mezinárodní soutěže je předem zaplacené startovné. Jeho výše je uvedena na stránkách IFBB, stejně jako postup platby. Už při prezentaci na soutěži je nutné, aby bylo startovné připsáno na účtu IFBB (doklad o zaplacení si musí závodníci vytisknout a mít s sebou na prezentaci). Hudbu musí mít závodníci s sebou na CD a odevzdávají ji až ve chvíli, kdy postoupí do finále. Rádi bychom upozornili závodníky, kteří jsou přihlášení na soutěže, aby se neřídili harmonogramy, které jsou předem dané na internetu. Často se stává, že se změní v průběhu přímo v den soutěže, proto všem doporučujeme, aby netrávili soutěžní den na hotelu, ale pro jistotu v místě konání a pečlivě sledovali průběh i informace pořadatelů.

„Všechny závodníky prosím, aby startovné uhradili s co největším předstihem. Stává se, že sportovci uhradí startovné třeba jen tři dny před soutěží, ale IFBB je ještě nemá připsané na účtu a může se pak stát, že závodník neprojde prezentací. Startovné se platí přes platební bránu PAYPAL, musíte zde mít založený účet a samozřejmě i proces připsání peněz nějakou dobu trvá. Proto ještě jednou prosím závodníky, aby platili dostatečně dopředu,“ apeluje Luboš Koumal.


Mistrovství světa

Na mistrovství světa probíhá nominace vždy, ať se přihlásíte do jakékoli kategorie. Přihlášení na mistrovství světa má svá pravidla, jaká to jsou naleznete v tomto článku. Závodníci některých kategorií také musí splňovat pravidla monitoringu ADV ČR (naleznete zde). Nominace na všechna letošní mistrovství světa proběhne v Čelákovicích na soutěži Partner Cup.

Jakub Kolínek, MS juniorů 2019

Na mistrovství světa jezdí česká výprava jako tým, kterému „velí“ státní trenéři a delegát SKFČR. Je proto nutné dodržovat jimi daná pravidla, nejen proto, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Stejně jako u mezinárodních soutěží je potřeba být členem SKFČR, mít platný průkaz IFBB a předem uhrazené startovné (doklad o zaplacení musí mít každý závodník s sebou). Hudbu si jsou povinni závodníci přivézt s sebou na CD. Každý nominovaný závodník na mistrovství světa obdrží od našeho generálního partnera společnosti Extrifit reprezentační oblečení a doplňky stravy.

„Pevně doufám, že letošní podzimní sezóna bude stejně úspěšná jako řada předchozích a že na pódiích českých i světových soutěží uvidíme zástupy perfektně nachystaných závodníků,“ dodává na závěr zastupující předsedkyně SKFČR Ludmila Čížová. Máte-li k soutěžím výše jakékoliv otázky, sledujte svazové webové stránky nebo se můžete obrátit na sekretariát SKFČR, potřebné kontakty najdete zde.

soutěž nominace průkaz SKFČR průkaz IFBB monitoring ADV
MS v kulturistice, klasické kulturistice a physique ANO ANO ANO ANO**)
MS juniorů ANO ANO ANO ANO**)
MS masters ANO ANO ANO NE
MS ve fitness ANO ANO ANO NE
MS ve fit model ANO ANO ANO NE

**) pro vybrané kategorie


Semináře

Tradiční seminář pro začínající závodníky je předběžně plánovaný na přelom měsíců červenec a srpen a proběhne v Praze. Podrobné informace i termín k semináři bude zveřejněn do konce měsíce.

V posledních letech je již pravidlem, že se každoročně konají dva semináře pro rozhodčí, jarní seminář proběhl v sobotu 29. února v Brně a podzimní proběhne v Praze. Předběžný termín byl stanoven na sobotu 22. srpna. Podrobné informace a potvrzení termínu semináře budou zveřejněné během měsíce.


Závěrem

Upřesnění k jednotlivým akcím, ať už seminářům, nebo soutěžím, a to včetně vypsaných kategorií a podobně, budou postupně upřesňovány ať už formou samostatných článků nebo přímo propozicemi. Pevně věříme, že celá podzimní sezóna proběhne bez omezení a problémů. Všichni - pořadatelé, rozhodčí, diváci - se již opět těší na lité boje na pódiu. Přejeme vám hodně zdaru nejen v přípravě na soutěže.

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2024 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty