Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Prohlášení vedoucího výpravy na MS v Korei

Článek vydán 08. 11. 2007 - Informace svazu - zhlédnutí: 3912

Protože se objevily různé spekulace o tom, jak byl Dalibor Hájek poškozen českou výpravou v Jeju, podávám toto prohlášení. Po příjezdu do hotelu Grant, kde se odbývaly technické meetingy, jsem se mimo jiné dozvěděl, že za SRN má na tomto MS startovat bývalý český reprezentant Dalibor Hájek. Bylo samozřejmostí, že se mě jiní vedoucí výprav ptali na náš postoj a vztah SKFČR k Daliboru Hájkovi. Po těchto rozhovorech mě oslovil viceprezident IFBB Pavel Fileborn s tím, jak to, že Dalibor Hájek startuje za SRN a ne Českou republiku. Po pravdě jsem mu odpověděl, že je momentálně v České republice v trestu a tudíž nemůže startovat. Řekl jsem mu, že nevím, jak mám postupovat, protože nechci poškodit ani Dalibora ani českou federaci. Na to Pavel Fileborn začal projednávat celou záležitost s exekutivou IFBB a během půl hodiny jsem byl pozván k prezidentovi IFBB Rafaelovi Santonjovi. Za přítomnosti právníka IFBB Axela Bauera, viceprezidenta IFBB Pavla Fileborna a asistentky prezidenta IFBB Pamely Keagan mi bylo vyčteno, že jsem okamžitě nepodal protest proti startu Dalibora Hájka na tomto MS. Na to jsem reagoval tím, že ještě neproběhla prezentace závodníků, takže tuto informaci nemám oficiálně potvrzenou a za další, že jsem dle regulí IFBB předpokládal, že německá strana si vyžádá stanovisko SKFČR o.s. ohledně bývalého českého reprezentanta Dalibora Hájka. V neposlední řadě jsem si myslel, že jeho start byl projednán německou stranou s exekutivou IFBB.

I když se jedná o vynikajícího závodníka, prohlásil jsem před exekutivou, že česká výprava nemůže nést odpovědnost za případný start tohoto závodníka, pokud mu bude udělená výjimka dle regulí IFBB. Prezident IFBB Rafael Santonja prohlásil, že není možné, aby startoval za jakoukoliv zemi, pokud ma zastavenou činnost v národní federaci a ta je součástí IFBB. Prohlásil, že chápe, že naše strana v tomto nepochybila a nechal okamžitě předvolat prezidenta německé federace Alberta Buska. Za mé přítomnosti vyčinil panu Buskovi za to, že si u české federace neověřil, zda tento závodník nemá nějaké závazky nebo prohřešky v bývalé federaci. Pan Busek se velmi rozčílil, třískl s deskami o stůl a nadával, že byl ubezpečen sponzorem německé federace Fritzem Hagemannem, že tento závodník má všechny náležitosti v pořádku. Byl dokonce v SRN otestován a proto nebrání nic tomu, aby za německou federaci startoval.

Po vysvětlení celé situace se omluvil za nepříjemnost české straně a světové federaci, protože okamžitě pochopil, že by to mělo dopad na celou federaci IFBB - nejen na českou a německou. Vzhledem k obrovským problémům v oblastech dopingu neexistuje jiné řešení, než okamžité zastavení startu tohoto závodníka na MS. Proto prezident IFBB Rafael Santonja prohlásil, že není možné postupovat jinak, už vzhledem k tomu, že musíme dodržovat veškeré úmluvy s WADA a vzhledem k tomu, že jsme připraveni stát se olympijským sportem, musíme my všichni postupovat jednoznačně tímto směrem. Po tomto jednání jsme se všichni rozešli.

V pátek kauza oficiálně pokračovala tím, že všichni členové exekutivy IFBB a členové exekutivy WADA obdrželi oficiální mail od ADV ČR, která upozorňovala vedení IFBB, že má informace o možném startu D. Hájka na MS za SRN. Současně upozornili na trest D. Hájka a jeho trvání. O tomto mailu mě v pátek prostřednictvím Pavla Fileborna informovalo vedení IFBB, zdůraznili, jak nebezpečnou hru zde sehrál sponzor německého svazu, kdy byla ohrožená existence IFBB a potvrdili správnost svého rozhodnutí.

Osobně mě velmi mrzí, že naši výpravu Dalibor Hájek nenavštívil, neboť jsme mu ničím neublížili. Po dojezdu zpět domů jsem si přečetl nešťastné vyjádření Báry Benešové, která tak určitě učinila po jednostranném vysvětlení ze strany Fritze Hagemanna. Jeho pravda byla zřejmě trochu jiná, než je skutečnost. A při tom stačí vždy tak málo, ověřit si to u vedení IFBB nebo u těch, kteří tam byli přítomni. Její reakci nechci více rozebírat, ale je potřebné si uvědomit, že vždy musí národní zájmy převyšovat nad zájmy osobními!

V Opavě dne 5.11.2007

Jiří Patyk

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2019 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty