Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Odpovědi na Vaše otázky

Článek vydán 01. 11. 2017 - Informace svazu - zhlédnutí: 10094

Do tohoto článku budeme průběžně přidávat odpovědi na vybrané zajímavé otázky, které nám přicházejí na e-mailovou adresu sekretariátu.


Poslední aktualizace: 1. listopadu 2017


Startovala jsem na pohárových soutěžích v kategorii dospělých, ale věkem jsem juniorka. Mohu startovat na kondičních soutěžích?

Obecně platí, že závodníci z mistrovských a pohárových soutěžích už na kondiční soutěže (které jsou určeny vesměs pro začínající závodníky) nemohou. Existují ale výjimky a to právě pro juniory a také dorostence. Pro juniory platí, že na kondičních soutěžích "...nemohou startovat zájemci, kteří jsou medailisty z mistrovství České republiky juniorů jakéhokoliv roku, a ti, kteří Českou republiku reprezentovali na mistrovství světa a/nebo mistrovství Evropy nebo kteří startovali na zahraničních soutěžích." Pokud jste tedy nezískala na juniorských mistrovských soutěžích medaili a pokud jste nestartovala na zahraničních soutěžích, tak na soutěže kondiční můžete. Celá pravidla najdete zde.

Přihlásím se na soutěž, ale nakonec nemohu startovat, co mám dělat?

Základní pravidlo zní, informovat pořadatele a to ať už přímo nebo prostřednictvím sekretariátu SKFČR, a z účasti se omluvit. V případě, že tak závodník neučiní, vystavuje se riziku zbytečných komplikací. To potkalo i dva české závodníky, kteří se nahlásili na mezinárodní soutěž Loaded Cup 2014 a nakonec na soutěž bez omluvy nepřijeli. Dánský pořadatel soutěže pro ně (i pro další podobné závodníky z jiných zemí) vyhlásil dvouletý zákaz přihlášení na jeho klání. Z pohledu pořadatele není takový krok nečekaný, pořadatel pro očekávaný počet závodníků dimenzuje organizaci celého klání, ale i drobné ceny, medaile či diplomy, a pokud nakonec na klání nepřijedou téměř dvě desítky nahlášených závodníků (což se v případě soutěže Loaded Cup stalo), znamená to pro něj nemálo zbytečných nákladů.

Mohu startovat v kulturistice nebo ve physique, když mi je jenom 15 let?

Kulturistika mladšího dorostu je pro 15 a 16leté závodníky, takže ano, startovat můžete. Soutěže mladšího dorostu jsou na jaře. Co se physique týče, tam kategorie mladšího dorostu není, tzn. musel byste startovat mezi dorostenci (tj. mezi závodníky ve věku 15-18 let). Nicméně musíte si vybrat, na jedné soutěži můžete startovat buď v kulturistice nebo ve physique, nelze v obou kategoriích zároveň.

Chtěl bych se zeptat, když jsem se umístil na soutěži juniorů devátý (bylo to tak několik dní ve výsledcích), jak to, že jsem teď ve výsledkové listině až na 11. místě?

V den soutěže jsou výsledky na soutěži zveřejňovány jen pro finálová umístění (1. až 6. místo). Ve stejný den jsou výsledky klání zpravidla zveřejňovány redaktory sportovních médií na jejich webových stránkách a to mnohdy také jen pro finálové šestice závodníků. U ostatních závodníků pak zpravidla bývá před jejich jménem prozatím jen pomlčka a jejich řazení je podle startovních čísel či jiného (většinou náhodného) klíče. Neodpovídá tedy skutečnému umístění na soutěži. To bývá doplňováno až později, buď ještě v den soutěže a nebo v následujících dnech, kdy vyjdou oficiální výsledky na stránkách SKFČR. Váš popis "změny" Vašeho umístění tomuto postupu odpovídá, v den soutěže jste byl mimo finále a před Vaším jménem umístění nebylo, jen jste byl shodou okolností uveden na devátém řádku. Až po zveřejnění kompletních výsledků bylo Vaše umístění uvedeno správně.

Chtěl bych se zeptat, letos bych chtěl začít s prvními závody a to jako junior. Jsem v tom nováček a chtěl bych se zeptat, jak se můžu do té soutěže přihlásit?

Pro start na jarních mistrovských soutěžích musíte být registrován pod některým z oddílů SKFČR, konkrétní postup najdete v tomto článku. V případě, že byste v této části narazil na jakýkoliv zádrhel, samozřejmě se můžete obrátit na sekretariát SKFČR a společně najdeme řešení. Pro následný start na soutěži pak už jen stačí odeslat elektronickou přihlášku (v případě, že startujete v kategorii, kde je volná sestava, i s doprovodnou hudbou v elektronickém formátu). Přihlášky se posílají prostřednictvím této stránky, ale soutěže tam v přihlašovacím formuláři najdete až ve chvíli, kdy budou zveřejněny propozice, což je zpravidla cca 1-2 měsíce před závody.

Kdo rozhoduje o tom, kde a jakým závodníkům jsou dělány antidopingové testy?

Tato rozhodnutí jsou výhradně na zástupcích Antidopingového výboru České republiky (ADV ČR). Komisaři ADV ČR mohou testovat sportovce jak v mimosoutěžním období (především reprezentanty, kteří plní tzv. monitoring, ale i závodníky jiné), tak přímo na soutěži. Zpravidla jsou komisaři ADV ČR přítomni na soutěžích úrovně mistrovství České republiky, někdy i na mistrovstvích Čech nebo Moravy a Slezska. Z podzimních soutěží mohou být přítomni (a v minulém roce i byli) jak na jimi vybraných pohárových soutěžích tak také na soutěžích kondiční kulturistiky. Klíč, podle kterého jsou na soutěži vybírání konkrétní závodníci může znít např. „všichni medailisté“, případně i jakkoliv jinak dle volby exekutivy ADV ČR.

Chtěl bych se zúčastnit mistrovství Evropy nebo mistrovství světa. Co pro to musím udělat?

Závodník, který uvažuje o startu na ME nebo MS, musí (!) být v kontaktu se státním trenérem příslušné kategorie a to ideálně s 6měsíčním předstihem. V případě, že závodník uvažuje o startu v kategorii, která podléhá monitoringu ADV ČR, musí ho bezpodmínečně 6 měsíců před soutěž plnit. Závodník se též musí zúčastňovat srazů reprezentace, které jsou označeny jako povinné a kde probíhá průběžná nominace konečného výběru reprezentačního týmu. Splnění podmínek výše dává předpoklad, nikoli záruku startu na ME nebo MS. Definitivní nominace je plně v kompetenci státních trenérů. Náklady spojené s výjezdem na mistrovství Evropy nebo mistrovství světa zčásti hradí závodník, zčásti pak Svaz kulturistiky a fitness České republiky.

Může startovat stejný závodník na mistrovství Čech i Moravy a Slezska?

I přesto, že se soutěže Mistrovství Čech v kulturistice mužů a žen a Mistrovství Moravy a Slezska v kulturistice mužů a žen konají v různé dny, není možné, aby se jeden závodník zúčastnil obou soutěží. Přihlášku lze podat pouze na jednu soutěž a to tu, ke které závodník (resp. jeho oddíl) místně přísluší (závodníci registrovaní za moravské kluby se tak přihlašují na mistrovství Moravy a Slezska, závodníci startující za české kluby na mistrovství Čech). V případě, že chcete z tohoto pravidla výjimku, obraťte se na sekretariát prostřednictvím e-mailové adresy sekretariat@skfcr.cz.

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2023 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty