Svaz kulturistiky a fitness ČR Svaz kulturistiky a fitness ČR
Úvodní stránka
Informace svazu
Kalendář soutěží
Střední školy
Stanovy a pravidla
Formuláře svazu
Výkonný výbor
Rozhodčí
Trenéři
Odborné komise
Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy


Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Ohlédnutí za seminářem
rozhodčích SAKFST v Trenčíně

Článek vydán 25. 10. 2012 - Informace svazu - zhlédnutí: 3027

V příjemném prostředí hotelového komplexu Ostrov ve slovenském Trenčíně se druhou zářijovou sobotu uskutečnil seminář rozhodčích slovenského svazu kulturistiky (SAKFST). Díky prohlubující se spolupráci mezi SKFČR a SAKFST se tohoto semináře zúčastnili i dva rozhodčí z České republiky, Martin Louda a Luboš Koumal, aby získali nejnovější informace o změnách z hlediska rozhodování jak už u našich sousedů tak také na soutěžích mezinárodní organizace IFBB.

Na rozdíl od Svazu kulturistiky a fitness České republiky, sdružuje a zastupuje Slovenská asociace kulturistiky, fitness a silového trojboje nejen organizace IFBB a EBFF, ale i silový trojboj a tlak na lavičce organizací IPF a EPF. SAKFST řídí prezident MVDr. Milan Čížek PhD., generálním sekretářem je pan Ladislav Meško, viceprezidentem pro kulturistiku a fitness je Dr. Dušan Matušík a viceprezidentem pro silový trojboj a tlak na lavičce je Pavol Kovalčík. Předsedou komise rozhodčích je Ing. Štefan Petrík.

Tento seminář vedl právě Ing. Štefan Petrík, v úzké spolupráci s Dr. Dušanem Matušíkem, Ing. arch. Peterem Uríčkem a panem Ladislavem Meškem. Po neformálním zahájení semináře bylo nejprve předneseno hodnocení rozhodčích uplynulé jarní sezóny s konkretizací nejzávažnějších chyb a problémů. Po následné diskusi byl blok informací věnován rozhodování soutěží fitness dětí se zaměřením na hodnocení volných sestav. SAKFST také bude přecházet na mezinárodní model rozhodování, kdy budou speciálně proškolení 3 hlavní rozhodčí na veškeré soutěže SAKFST. Podobné školení bude čekat i speciální sekretáře těchto soutěží.

Pojďme si teď představit nové prvky hodnocení IFBB. Největší změnou je pozice hlavního rozhodčího. Do nedávna byl výhradně na pódiu a řídil celou soutěž ve spolupráci s konferenciérem, bez faktického zásahu do hodnocení soutěžících. Podle nového modelu se hlavní rozhodčí přesune do středu mezi hodnotící rozhodčí, bude řídit vyvolávání a bude také řadit jednotlivé závodníky do určitých vyvolávacích kol. Výhodou této hlavní změny by mělo být urychlení průběhu semifinálových kol a především objektivita hodnocení s těmito speciálně proškolenými hlavními rozhodčími. Ruku v ruce s touto hlavní změnou přichází zavedení pódiového rozhodčího, který bude výhradně řídit dění na pódiu a bude mu podřízen vedoucí závodníků. Dalším bodem k diskusi bylo postihování nevhodných prvků ve volných sestavách, jako vytahování plavek, odhalování hýždí apod. Další změnou je, že pokud bude ve startovním poli určité kategorie šest a méně závodníků, fakticky může odpadnout semifinále.

Novou kategorií jak i v IFBB, tak nově i v SAKFST je Athletic fitness. Probíralo se jak ošacení soutěžících, tak jednotlivé disciplíny a technika jejich hodnocení. V této kategorii se tedy setkáme se shyby na hrazdě, kliky ve vzporu na bradlech a veslování na trenažéru. Při absenci veslovacího trenažéru je třetí disciplínou soutěž v přeskakování lavičky snožmo na čas 3 minuty.

V závěrečné diskusi jsme v krátkosti představili přítomným náš svaz a nedávné vnitřní změny, přednesli charakteristiku nominace rozhodčích na soutěže SKFČR a odpovídali na dotazy našich kolegů. Tento seminář byl určitě přínosem jak pro porovnání odlišností komisí rozhodčích obou svazů, tak pro seznámení se s novinkami na světové scéně z hlediska rozhodčích IFBB. Rýsuje se také určitá spolupráce v pořádání společných soutěží České i Slovenské republiky.

Generální partner

Vyhledávání

Mediální partneři


Muscle & FitnessČasopis pro fitness a zdravý životní styl. Aktuální zpravodajství ze světa fitness.


Svět kulturistikyInformace a rady týkající se tréninku a správné výživy. Zde najdete aktuální číslo.


Ronnie.czZpravodajství a sportovní obchod. Spalovače tuků, proteiny a další sportovní výživa.

 
© 2023 • RSS
  Kalendáře soutěží Informace svazu Kontakty